Čeští čtenáři mají jasno. Milují Harryho Pottera i severské detektivky

novinky

22.11.2018 / Dan
Čeští čtenáři mají jasno. Milují Harryho Pottera i severské detektivky

Čeští čtenáři rádi vzpomínají na své dětské favority, nejvíc je ovlivnila tvorba Jaroslava Foglara, ale nebojí se ani drsných severských detektivek. I to o českých čtenářích a čtenářkách zjistilo online nakladatelství Pointa, které na trhu působí od září. Na knižní preference se zeptali pěti set mužů a žen ve věku od 18 do 65 let, a to napříč všemi českými kraji.

Hrdinové z Bullerbynu i ze Stínadel

Oblíbené knihy – a vlastně i hrdiny či hrdinky – si už v dětství našlo 65 % dotazovaných. Vede mezi nimi Harry Potter, často však jmenovali i kultovní knížky švédské autorky Astrid Lindgrenové: Děti z Bullerbynu nebo Pipi Dlouhou punčochu. A taky osvědčené české záležitosti, jako jsou Honzíkova cesta, příběhy Káji Maříka, Sekorův Ferda Mravenec, Ladův Kocour Mikeš nebo Povídání o pejskovi a kočičce Josefa Čapka.

S láskou vzpomínají také na literaturu dobrodružnou, kterou dnešní náctiletí hltají stejně jako jejich mámy a tátové. Podle očekávání v ní vedly mayovky, verneovky nebo knížky Arthura Ransoma. Řada dotazovaných samozřejmě zmínila i Hobita, pohádkovou prvotinu J. R. R. Tolkiena, která české publikum oslovila snad ještě víc než po ní následující knižní trilogie Pán prstenů.

Nostalgie je našincům vlastní; pokud však jde o knihy, které je v životě zásadně ovlivnily, byli opatrnější. Když už nějakou zmínili, šlo často, pro někoho možná překvapivě, o Bibli, ale i tvorbu Karla Čapka a Franze Kafky. V kategorii, kterou bychom pracovně mohli nazvat „kniha mého života“, ovšem jednoznačně zvítězilo dílo Jaroslava Foglara. „Chtěl jsem být jako jeho hrdinové a stal jsem se jedním z nich,“ uvedl jeden z respondentů.

Česko, Státy, Sever? Je nám to jedno

Zatímco u dotazů na konkrétní knihy zmiňovali nejčastěji díla českých autorů a autorek, odpověď na otázku po tom úplně nejoblíbenějším hledali spíše v zahraničí. Jedinou výraznější výjimkou byl opakovaně zmiňovaný Michal Viewegh, jinak šlo hlavně o autory napínavých a kriminálních románů: Dana Browna, Stephena Kinga a také populární Seveřany Jo Nesbøa a Stiega Larssona. Žebříčky bestsellerů prostě nelžou.

Obecně se přitom nedá jasně říct, zda českou čtenářskou obec tvoří spíš zapálení vlastenci, nebo milovníci zahraniční literatury. Celých 65 % dotazovaných prý rozdíly nedělá, u zbytku je to přibližně padesát na padesát.

Mánie, která nepohasla

Knihy, ke kterým se pravidelně vracejí, má v knihovně přes 40 % čtenářů a čtenářek. Nejčastěji jde o Malého prince, Kmotra, Egypťana Sinuheta, Staré řecké báje a pověsti – a samozřejmě také příběhy o Harry Potterovi. Právě série románů o malém (a pak už větším) čaroději i její autorka Joanne K. Rowlingová zaznívaly ve výzkumu napříč kategoriemi. Však je to moderní klasika.

Loni uplynulo dvacet let od chvíle, kdy se děti ve Velké Británii poprvé „zažraly“ do neokoukané fantasy, ve které vedle našeho „mudlovského“ světa existuje ještě ten čarodějnický. Jejich rodiče se zatím dojímali nad příběhem matky samoživitelky, která svým rukopisem psaným doslova na ubrousky okouzlila svět.

Měla štěstí, ale také nepochybný talent, a odborníci se dnes shodují, že se jí podařilo trefit do doby, která volala po pohádce s etickým přesahem. Metafory pro všudypřítomný rasismus, byrokracii, ale třeba i duševní choroby navíc zaobalila do lákavého světa, ve kterém mávnutí hůlky může vyčarovat půllitr máslového ležáku, ale také zachránit svět. „Pottermánie“, kterou rozpoutala, se do Česka dostala s tříletým zpožděním, ale všechno poukazuje na to, že je živá dodnes a ovlivňuje tak další generaci.

Věrní klasice, zapálení pro nováčky

Svým autorům a autorkám jsou Češi a Češky obecně věrní. Celé tři čtvrtiny dotazovaných si knihu svého oblíbence koupí i navzdory špatným recenzím. Zároveň jsme skutečným národem čtenářů, za knihy rádi utrácíme nebo je kupujeme jako dárky.

Komentáře (14)

kalimaskry
27.12.2018

Na mě to sedí :-) Četla jsem Harryho a čtu ráda severské detektivky.

1972Sixo
01.12.2018

S Foglarom som sa v detstve minul, ale Arthurovi traja pátrači k jeho tvorbe tiež nemajú ďaleko. Dodnes ich núkam svojím deťom. Márne! No a samozrejme dobrodružný klasici Burroughsov Tarzan a Mayovky.

alekis
23.11.2018

Ačkoliv miluju fantasy a pohádky též, Harry Potter mě nikdy nebral a brát nebude, ani filmy ne. No comment. Ale proti gustu žádný dišputát. Zato Děti z Bullerbynu, které jsem poznala až jako dospělá, ty jsou v mém zlatém fondu navždy. Každý máme své oblíbence, své žánry, které vyhledáváme. A je obrovský výběr, počínaje biblí a eposy, a konče nejnovějšími, či teprve rozepsanými, nebo zatím jenom plánovanými díly.
Martine, ty bys měl fofrem dokončit Trůny, myslíš, že tu budeš navěky?! Tak jak to nakonec dopadne?
Díky vám, autoři! Pište dál! A milý Bože, ty nám dej dlouhý život, dobrý zrak a pohodlné křeslo, dobrou knížku z papíru, či dobře nabitou čtečku, hrnek dobrého pitíčka, čajík, kafe, kakao, kdo má co rád, nebo číši vína, či sklenku páleného, ať už je z čehokoliv... a hlavně tvůj božský klid! Klid na čtení!

jarkamet
23.11.2018

Harryho jsem nikdy nečetl, nějak mě to nechytlo, a teď už s tím začínat nebudu. Viděl jsem v televizi 2 díly a stačilo. Severské detektivky(ať knižní nebo filmové) mě taky nijak neoslovily. Přečetl jsem Nesba, Mo Hayder a jiné, a prostě mi to nic neřeklo. Ale ještě je nazatracuji, mám teď něco ve čtečce, tak uvidím. Ale začínal jsem s Martinem Beckem a to se mi líbilo. Vkus se asi mění, i ten literální.

Twinny
23.11.2018

S Harrym jsem začínala. Zájem o další knihy přišel zcela automaticky. Když se zeptáte na mou oblíbenou knihu, tak vám řeknu, že taková není. Je jich sedm.
Detektivky mám ráda. Nerozlišuji, jestli jsou severské nebo jiné.

SedllY
22.11.2018

Severské detektivky nic moc.. Zlatý Harry Potter! Před 20 lety mě dovedl ke čtení a jsem za to moc vděčný. :)

Paulika
22.11.2018

Já se ztotožním jen s těma detektivkama. A ne jen severskýma.

Belbo
22.11.2018

Potterem bych se moc nechlubil... ach jo

1