Bible ilustrovaná Dalím za 77 tisíc korun

novinky

/ paulhunter
Bible ilustrovaná Dalím za 77 tisíc korun

Nakladatelství Euromedia Group vydalo v minulém roce sběratelský unikát - Zlatou Bibli a ve čtvrtek (29. září) představila další - Bibli s ilustracemi surrealistického umělce Salvadora Dalího. Kniha váží dvanáct kilogramů, nabízí 105 ilustrací a prodává se za 77 tisíc korun.

Bible s Dalího ilustracemi má 900 stran a vychází v limitovaném nákladu 444 kusů. První výtisky obdrží pražský arcibiskup Dominik Duka a prezident České republiky Václav Klaus.Obsahuje úplné znění Starého a Nového zákona podle českého překladu Jeruzalémské bible z roku 2009 (přeložili František X. a Dagmar Halasovi).

Za vznikem těchto maleb stojí hlavně Dalího přátelství s vášnivým sběratelem umění Giuseppem Albarettem - oddaným katolíkem, který se snažil Dalího přivést ke křesťanské víře. Věděl, že umělcova důkladná příprava bude vyžadovat pečlivé studium Bible, a doufal, že by se tak Dalí mohl víře přiblížit. Vůbec první bible s jeho ilustracemi vyšla v nakladatelství Rizzoli roku 1967.

Kožené desky českého vydání zdobí odlitek umělcova podpisu – ten je pozlacen dvoumikronovou vrstvou zlata. Podpis je dozdoben čtyřmi drahými kameny – jedním čtvrtkarátovým briliantem a třemi dalšími kameny (pro každý exemplář Bible Dalí byly vytvořeny jedinečné variace). Celkově jsou variace vytvořeny z 10 různých kamenů. Všechny Bible mají také v podpisu vyraženo vlastní číslo (od 001 do 444), což zvyšuje sběratelskou hodnotu díla. Každý výtisk má zlatou ořízku.

Pokud máte o toto jedinečné vydání Bible zájem, prodej pro veřejnost byl již zahájen, a to 29. září.

Zdroj: lidovky.cz, kultura.idnes.cz


Přejít na komentáře (2)