11. téma Čtenářské výzvy 2020

novinky

25.11.2019 / Dan
11. téma Čtenářské výzvy 2020

V pořadí jedenácté téma je: 11. Kniha autora, který získal cenu E. A. Poea.

Inspirovat se můžete v sekci literárních cen Edgar Allan Poe Awards, a také byla zároveň vytvořena samostatná Diskuze, v níž si mezi sebou můžete dávat knižní tipy.

Dosud odtajněná témata pro rok 2020:

1. Kniha, jejíž autor letos oslaví (oslavil) kulatiny
2. Kniha, která má v názvu den v týdnu
3. Kniha, jejíž hlavní postava má vaše vysněné povolání
4. Kniha, která má na obálce květinu
5. Kniha, jejíž hlavní hrdina trpí psychickou poruchou
6. Kniha, která vás zaujala svým názvem.
7. Kniha o holokaustu
8. Kniha s názvem vystihujícím vaši osobnost nebo náladu
9. Kniha, jejíž první věta začíná zájmenem
10. Kniha autora, od kterého jste ještě nic nečetli
11. Kniha autora, který získal cenu E. A. Poea

Napište nám níže do komentářů, jak se vám další téma líbí. Děkujeme.

Připomínám, že i do současné výzvy lze nově přidávat více knih k jednomu tématu.

Komentáře (131)

JezinkaJ
06.01.2020

Vidím to, podruhé Zima světa, neuškodí mi, přečíst si občas něco výživného dvakrát. Zima světa je fakt strhující. Díky ní jsem navázala hned druhým a vzátětí i třetím dílem trilogie.

Skeeve
29.11.2019

@Teron - Spousta knih mi kupříkladu "něco dala" až za její polovinou, či při její poslední čtvrtině.... ;-) Nebo jen prostřední část. Ale stálo to za to. No.... A mnohdy taky ne. Ale až na jeden případ (pokud vím) jsem knihy vždy dočetl. I když to mnohdy bylo utrpení.

hawatt
29.11.2019

@Litocha

Ale člověk se může - byť na počátku s nechutí - vrátit ke knize, kterou nedal a najednou (díky třeba odstupu času či životním zkušenostem) zjistí, že to není špatný čtení... Já pár takovejch mám a docela jsem zíral.

Teron
29.11.2019

Litocha:

Ok, ano, v popisu (konečně jsem se dopátral tý stránky) je přečtení. Fajn, tak to nedělám podle kritérií. Upřímně, je mi to fuk. Podstatnější pro mě je, že jsem se takhle dokopal k X svazkům, o který bych jinak ani nezavadil, a dal jim šanci.

bod A) "co když" sorry, dávám knížce šanci po určitý rozsah stran a pokud moje nároky neuspokojí, prostě se věnuju něčemu jinému. Jo, třeba se k tomu vrátím někdy později, co není vůbec vyloučeno - ostatně na nedočtený svazky mám spešl seznam.

B) Nikde nemluvím o nějakém rychlém prolistování jen proto, abych si mohl něco odškrtnout ze seznamu (že by důkaz sporem?). Beru čtenářskou výzvu hlavně jako kreativní způsob objevování nových knih a autorů. Stále u toho ovšem platí, že nevím, proč bych se měl nutit do textu, který mě nijak neobohacuje a nezajímá mě. Zkrátka dám svazku vyhovujícímu podmínkám šanci, to je celý:-) Nikomu tenhle postup nevnucuju, zároveň se za něj nijak nestydím. A ten hawattův návrh tématu mi přišel zajímavej a krásně paradoxní:-)

hawatt
29.11.2019

@Skeeve o to přeci jde, hecnout se a dotáhnout ji...

Skeeve
29.11.2019

@Teron - Tak domníval jsem se, že čtenářská výzva je od toho, jednak ano, poznávat nové knihy, ale také je i přečíst. A to "přečíst knihu" znamená - celou. Ale samozřejmě, není to nic závazného, ať si každý přidá co chce kam chce, ale tohle by mi ve výzvě "dejte si do přečtených knih čtenářské výzvy knihu, kterou jste nedočetli" přišlo velice nelogické.

Litocha
29.11.2019

Teron:
Co je na tom nelogického? Třeba to, že Skeeve určitě není sám, kdo slovu přečtený rozumí tak, že je to kniha dočtená do konce. Já si třeba až na ojedinělou výjimku taky do přečtených knih nedávám ty, které jsem nedočetla. Napíšu k nim komentář, ale hvězdičky jim nedávám. Nepřijde mi fér
a) hodnotit knihu hvězdičkami (které mají vliv na procentuální hodnocení), když jsem ji nepřečetla celou – co když se ke konci zlepšila?
b) uvádět nedočtenou knihu do výzvy – přijímám výzvu, že knihy přečtu. Podle vaší interpretace by stačilo je prolistovat, náhodně přečíst pár stránek a poplácat se po ramenou, že mám hotovo. (Proto mám za loňský rok nesplněno, knížku k jednomu tématu jsem dočetla jen do dvou třetin.) Pokud mám problém knihu k danému tématu dočíst, buď si najdu jinou, nebo téma prostě nesplním...

Teron
29.11.2019

Skeeve: Co je na tom nelogickýho? Já jsem třeba po několika stránkách odložil Deník ostravaka (nebo jak se ta kravina jmenuje), protože mě to zkrátka naprosto neoslovilo, a ve Čtenářský výzvě ho mám. Myslím, že pointou výzvy je objevovat svazky, ke kterým se sám od sebe člověk třeba nedostane - o nutnosti je dočíst nebyla nikde zmínka. A někde tam mám i Kunderovu Nesnesitelnou lehkost bytí, kterýho jsem taky odložil někde ve třetině, protože už mi to bylo zkrátka ukradený...

1