xxxar xxxar komentáře u knih

Šifra podle kabaly Šifra podle kabaly Dorit Silberman

zaujímavý pohľad na židovstvo, je to rozum, je to myšlienka, je to skúsenosť, je to trpezlivosť a vytrvalosť, postupná cesta k poznaniu, nie iba bezhlavé utekanie kamsi kde nájdem to čo som chcel a potom stanovenie si nového cieľa ktorý rýchlo dosiahnem, žiada sa túto knihu prečítať znova bez toho aby som cítil to vzrušenie čo bude na ďalšej strane, príjemné čítanie, je potrebné sa v ňom zastaviť a popremýšľať, je tu mnoho zaujímavých myšlienok, jednu budem citovať, (str.48) "... ale jako obvykle, když jeho rozumová logika dostávala informace, které neodpovídaly jeho emocionálnímu naladení, došlo k jakémusi zkratu a jeho mysel upadla do temnoty ...", ako dobre vyjadril to čo sa stáva často, moment kedy sa mozog akoby zastavil a nejde to nijako, logika narazí na múr postavení emočnom, veľmi dobre bol popísaný spôsob obchodovania "futuro" (str. 111), taktiež boli zaujímavo zvláštne myšlienky rabína Akivu "... ak muž stretne príťažlivejšiu ženu ma právo sa rozviesť", "... ak dvaja kráčajú púšťou a iba jeden má fľašu s vodou tak sa nemá deliť lebo umrú obaja, ale ak si ju nechá má šancu dostať sa k oáze, tvoj brat bude žiť vedľa teba", je otázne či to bolo povedané preto lebo bol o tom presvedčený alebo aby tým provokoval, snáď ktosi kto pozná židovstvo by to vedel posúdiť, epilóg hovorí o stvorení tak ako vraví darwinizmus akurát že nahrádza náhodu úmyslom boha, neviem prečo sa moderní ľudia tak bránia tomuto konceptu, všetko to čo tvrdia a zistili môže byť pravda, veď nejde o čas, ide o život, to čo my počítame ako minúty môžu byť pre boha večnosťou rovnako ako to čo je pre nás miliardami rokov môže byť pre neho iba zábleskom, je to celé o nastavení myslenia, o vytvorených šablónach a predsudkoch, v epilógu sa píše "... podle kabalistické židovské tradice byly tóra, šabat a jeruzalem stvořeny dříve, než byl stvořen svět, tóra jej předešla v myšlence, šabat v čase a jeruzalem v prostoru ...", boh sa pozrel do tóry, použil ju ako predlohu a stvoril svet, úžasné a tak blízke pojatie

07.06.2016 5 z 5