vp8q vp8q komentáře u knih

Falešný Kafka aneb Literární vzpoury neviditelných Falešný Kafka aneb Literární vzpoury neviditelných Kateřina Bečková

Mé první setkání s touto autorkou. Kniha mne nadchla. Příběh má tři protagonisty, z toho jednoho "literárního na druhou" (a ještě se ukáže, že je to trochu jinak). Velmi nápadité, čtivé, na konci jsem se musel zasmát. I tomu, kolika indicií, že nově objevený "Kafka" je falzifikát, jsem si nevšiml. Poznámka č. 1: Nedoporučuji otvírat tomu, kdo má naléhavé pracovní úkoly; pravděpodobně půjdou stranou. :-) Poznámka č. 2: Zaujalo mne trochu potměšilé, možná až zlomyslné chování antikváře vůči profesorovi, zvláště po přečtení celé knížky, ale to už bych se dopustil zjevného spoileru, což nechci.

28.01.2024 5 z 5

Občanské právo, Část všeobecná Občanské právo, Část všeobecná Emanuel Tilsch

Tato Tilschova učebnice je klasickou učebnicí obecné části občanského práva. "Klasickou" nejen vzhledem k době svého vzniku, ale i pozoruhodné úrovni výkladu. Autor měl dar bohatého jazyka, ale zároveň perfektně srozumitelného, věcného a utříděného podání. Rozsah je velmi sympatický. Takže ani dnešní student právnické fakulty nemusí mít strach, že se utopí ve "zdobném" jazyce počátku 20. století nebo ve stovkách stran. Doporučit se tak dá nejen zájemcům o naši klasickou civilistiku, ale každému, kdo potřebuje kvalitně (tj. i s přesahem za platnou právní úpravu) ovládnout občanskoprávní základ včetně terminologie, včetně zmíněných studentů právnických fakult. Nu a pokud bych měl hodnocení zkrátit do jedné věty: Jde přinejmenším o horkou kandidátku na nejkrásnější tuzemskou učebnici obecného občanského práva. (Škoda, že autor neměl víc času, aby takto zpracoval celý obor občanského práva.)

28.01.2024 5 z 5