vicka215 vicka215 komentáře u knih

Muž, který nevrhá stín Muž, který nevrhá stín Vadim Petrov

Ke knize, vydané v roce 2016, jsem se dostala teprve nedávno (březen 2022).   Tedy v době, kdy realita války Ruska proti Ukrajině překonává fantazii autorů těch nejděsivějších thrillerů. Zdálo by se proto, že současného čtenáře už skoro zapomenuté události, které se odehrávaly před zhruba třiceti lety, nemohou ničím překvapit. Rozhodně tomu tak není.  Začetla jsem se a zvládla knihu velmi rychle.  Nejen, že jsem si doplnila období, které mi v české realitě uniklo (v letech 88-93 jsem pracovala v zahraničí), ale zjistila jsem, že mi dala hodně i pro posuzování současných událostí. Po nedávných Devadesátkách v ČT jsem v poměrně krátkém sledu  znovu vstoupila do temných stránek naší transformace. Tudíž relativně dobře připravena, ale přesto jsem u čtení knihy V. Petrova měla pocit, že se pohybuji v docela jiném světě. Světě, v němž se pohybují lidé, kteří sice nevrhají stín, ale přesto existují. Nedokážu posoudit, nakolik  fabulace zobrazuje tehdejší realitu, ale ve spojitosti s výstižnými  popisy českého i cizího prostředí je její pocit intenzívně navozen. Rychlé střídání kapitol i uvěřitelné dialogy navíc čtenáře rychle vtáhnou do děje. Knihu by si měli přečíst  nejen milovníci špionážních příběhů,  ale zejména ti, kdo mají zjednodušený pohled na svět, v němž je vše jen černé nebo bílé. Popisy zpravodajských her, vztahů mezi tajnými službami, metody vytváření dezinformací  apod. ukazují, jak těžké je odhalit pravdu nebo alespoň něco, co se k ní blíží.  Mně osobně vyhovovaly četné citace a odkazy, protože mám ráda, když se  při čtení můžu opírat  i o fakta, ačkoli jde o beletrii.  Opakovaně jsem si přečetla pasáž z knihy The Biggest Secret od Davida Icka, která je podle mne použitelná i při hodnocení současného konfliktu. Doporučuji.

10.03.2022 5 z 5