verden verden komentáře u knih

Daj mi tvoje meno Daj mi tvoje meno André Aciman

Neviem sa rozhodnúť, či sa mi Call me by your name páčila alebo nie. Predtým, než som sa do nej pustila, som videla film (potešilo ma zistenie, že sa drží svojej literárnej predlohy), ktorý som si zamilovala, no napriek tomu mám z knihy tak trochu ambivalentné pocity.

Svojim obsahom pripomína viac denník ako román, celé je to vlastne len rozsiahlym zamyslením sa nad láskou, príťažlivosťou, vášňou a jedným vzťahom, ktorému nebolo súdené vydržať. A predsa sa mu to istým spôsobom podarilo.

Napriek môjmu ambivalentnému postoju vo mne nielen príbeh samotný, ale aj názov vyvoláva čosi, čo neviem presne pomenovať. V každom prípade, odporúčam. Keď už nie prečítať, tak minimálne si pozrieť film. Nominácie na cenu akadémie určite zaslúžené :)

02.09.2018 3 z 5

Pôvod Pôvod Dan Brown

Brownove knihy mám v podstate rada, je to také ľahké, napínavé čítanie, ktoré mi vždy prinesie niekoľko nových, zaujímavých informácií. Naposledy ma úplne nadchlo Inferno a popravde, čakala som podobný zážitok, ktorý sa však nedostavil.

Pôvod prináša klasickú brownovskú schému Langdona, po boku s krásnou ženou, ktorí sa ženú historickými pamiatkami za odhalením zlomovej informácie a proti nim brojí "záporák", ktorého odhalenie na konci je viac či menej prekvapením (v tomto prípade, po xy podobných príbehoch, skôr menej). A samozrejme, na konci spolu s hlavnými hrdinami túto informáciu získame a tá nám úplne vyrazí dych. Ibaže to sa v pôvode nestalo, bohužiaľ. Celý záver, spolu s dlho očakávanými odpoveďami na dve základné otázky ľudstva, je úplne nemastný-neslaný.

Aj keď sa musím priznať, že som po prevrátení poslednej stránky ostala úplne vykoľajená, pretože som presvedčená, že to Brown pôvodne plánoval ukončiť úplne inak...

24.02.2018 3 z 5

Čerstvo zaľúbená Čerstvo zaľúbená Christian Bieniek

Určite je to jedna z najhorších kníh, aké som kedy čítala, no napriek tomu sa stala mojou "letnou knihou", t.z. že som ju počas niekoľkých rokov čítala každé leto. Doteraz nechápem ako, ani prečo sa to stalo :D Hlavná postava je nesympatická, nadutá krava a mala som chuť prefackať ju takmer po každom otočení stránky, nehovoriac o tom, že ani po xy prečítaniach som stále nepochopila, čo sa na konci vlastne stalo. Ale kniha má taký svojský letný feeling a ako hovorím, z nejakého dôvodu som sa k nej vracala každé leto, preto ju nemôžem ohodnotiť ako úplný odpad.

24.08.2016 1 z 5

Girl Online Girl Online Zoe Sugg

Jeden z tých "uveriteľných" príbehov, ako zo života :))

Okej, aj keď som sa pri čítaní nespočetnekrát pousmiala, že jasné, čo iné by sa mohlo stať, ako že POZOR SPOILER! Penny ukáže gaťky pred celou školou, potom aj s rodičmi odíde do New Yorku a spozná svoju spriaznenú dušu, šťastnou zhodou okolností si s rodičmi pobyt predĺžia a samozrejme, kde inde by Vianocovali, keď nie práve v dome Penninej spriaznenej duše, z ktorej sa nakoniec vykľuje americká hviezdička (čo sme ani nááááhodou netušili od ich prvého stretnutia) KONIEC SPOILEROV, tak teda, napriek tomu, že príbeh je úplne mimo reality, musím sa priznať, že som si čítanie veľmi užívala. Penny som si obľúbila (pričom s tým mávam často problém, tieto moderné dievčatá a ženy zo súčasnej literatúry mi zväčša nesedia), hoci tú jej nešikovnosť si Zoe fakt mohla odpustiť (nebolo toho dosť už v Twilight-e?!) Tak či tak, kniha má veľmi príjemnú atmosféru, číta sa ľahko a rýchlo a hoci je príbeh predvídateľný až strach, vôbec neľutujem, že som sa do nej pustila :)

12.07.2016 3 z 5