Venezia Venezia komentáře u knih

Půlměsíc nad Dunajem Půlměsíc nad Dunajem Jana Solemová

Súhlasím s elisabeth, pekné čítanie. Prvých desať strán som sa zasa strácala ja, ale vydržala som a urobila som dobre. Hlavné postavy sú Tereza, pochádzajúca z moravskej šľachtickej rodiny a poturčenec Kerim. Obaja zažijú veľa dobrodružstiev a musia prekonať veľa prekážok, ale nakoniec všetko dobre dopadne. Keby tak bolo viac historických románov odohrávajúcich sa na Slovensku!

24.05.2013 5 z 5

Radošinské naivné divadlo - Jááánošííík Radošinské naivné divadlo - Jááánošííík Stanislav Štepka

Smutnovtipná paródia na slovenského národného hrdinu plná slovných hračiek a replík, ktoré už zľudoveli. V 80-tych rokoch, keď som mala 10 rokov, sme ju tak často počúvali na platni a čítali, že sme ju vedeli naspamäť. Škoda, že hra je nepreložiteľná, lebo patrí podľa mňa k tomu najlepšiemu, čo Slováci napísali /a nie je toho veľa/. Pripájam pár úryvkov:

VEDÚCI. Kde bolelo, tam bolelo. Bol deň ako každý tretí. Či druhý. V dedine Ťarchová žila jedna ťarchavá žena.

OTEC. Vrchnosť nás utláča. Dane, desiatky, dolníci, králi, esá.

MAMIČKA. Zavše si musím položiť otázku, dcéra moja: ozaj robíme na panskom tak, ako sa má? Robíme celých osemnásť hodín? Nedalo by sa viac?

UHORČÍK. Ďuri, minca - aké i?
JÁNOŠÍK. Napíš groš.

MAMIČKA. Choď
JÁNOŠÍK. A kde mám ísť? Ja mám byť chlap, ja mám byť hrdina, ja mám byť vzor? A vy sa budete doma vyvaľovať na duchnách - a ja prídem o obličky!

23.05.2013 5 z 5