Radošinské naivné divadlo - Jááánošííík

Kultová hra z 80-tych rokov s podtitulom: Správa o hrdinovi alebo Hra na hrdinu, vydaná v podobe knihy. Obsahuje okrem doslovného prepisu legendárnych LP aj fotografie a kresby. Súčasťou knihy je aj CD uložené v papierovej pošetke priamo vloženej do väzby.

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/22955/radosinske-naivne-divadlo-jaaanosiiik-kniha-cd-22955.jpg 54
Divadelní hry, Literatura slovenská
Vydáno:

Venezia
23.05.2013

Smutnovtipná paródia na slovenského národného hrdinu plná slovných hračiek a replík, ktoré už zľudoveli. V 80-tych rokoch, keď som mala 10 rokov, sme ju tak často počúvali na platni a čítali, že sme ju vedeli naspamäť. Škoda, že hra je nepreložiteľná, lebo patrí podľa mňa k tomu najlepšiemu, čo Slováci napísali /a nie je toho veľa/. Pripájam pár úryvkov:

VEDÚCI. Kde bolelo, tam bolelo. Bol deň ako každý tretí. Či druhý. V dedine Ťarchová žila jedna ťarchavá žena.

OTEC. Vrchnosť nás utláča. Dane, desiatky, dolníci, králi, esá.

MAMIČKA. Zavše si musím položiť otázku, dcéra moja: ozaj robíme na panskom tak, ako sa má? Robíme celých osemnásť hodín? Nedalo by sa viac?

UHORČÍK. Ďuri, minca - aké i?
JÁNOŠÍK. Napíš groš.

MAMIČKA. Choď
JÁNOŠÍK. A kde mám ísť? Ja mám byť chlap, ja mám byť hrdina, ja mám byť vzor? A vy sa budete doma vyvaľovať na duchnách - a ja prídem o obličky!