vendy1334 vendy1334 komentáře u knih

Královská hraničářka Královská hraničářka John Flanagan

(SPOILER) 15 letý přesun v čase od 11 dílu je na začátku šok, ale dal autorovi příležitost přijít s něčím novým a popravdě mě i překvapil. Je pravda, že Will, Gilan, Evanlyn, Alyss...se od prvního dílu nikam moc neposunuli - a jediný kdo prodělal slabý posun, směrem k hraničářskému smýšlení, byl Horác. A pak najednou v rozmezí jediné knížky se charaktery postav změní k úplné dospělosti a to je osvěžující. I když bych více ocenila v každém díle trošku, než takovýhle skok.
Knížka se čte sama a překvapivě neopakuje první díl i přestože téma začínání v učení je velmi podobné. Autor už po tolika napsaných knížkách má ve zvyku se trochu opakovat. Ale tady se opakují akorát pozvednutá obočí, koňské rozhovory, vůně kávy :)...ale hlavní zápletka je originální.
Líbí se mi jak v mnoha dílech dokázal vytáhnout zajímavé motivy. Už jsme měli sektářství, šikanu, závislost na drogách...tady jsou to únosci dětí a obchod s nimi. Vážné téma na dětskou knihu, ale dobře podané.
Líbí se mi, že Will není vesměs jenom parodie na Halta a to, jak se změnil POZOR SPOILER po Alyssině smrti mi až trhalo srdce. Jeho navazující dobrodružství s hraničářkou - nedokážu napsat učeňkou, to slovo prostě nemá existovat :D - mi přišlo až překvapivě dobré na to, že už se jedná o 12. díl ze série. Ale samozřejmě Horác, Evanlyn, Erak a starý vousáč Halt mi chyběli...ovšem nedá se nic dělat, můžu se k nim vrátit do předchozích dílů.

Musím ještě dodat, že tahle knížka má pro mě svoji vlastní historii a ta je v subjektivním hodnocení důležitá a proto taký dávám 5z5. Poprvé jsem ji četla v 15 (ve stejném věku, jako má hlavní postava ;). Nadšená po všech předchozích hraničářích, mě tahle vyloženě zklamala. Nemohla jsem si zvyknout na to, jak všichni zestárli, Araluen mi najednou připadal jako úplně nová země a říkala jsem si proč zatraceně po tom, co se postavy ožení a vdají už nemůžou hrát hlavní roli v příběhu?! čas je odsune do vedlejších rolí a nahradí je...Maddie! Byla mi totálně nesympatická, nafoukaná, hloupá a to jak se najednou změnila jsem jí vůbec nevěřila. Dočetla jsem to do konce, protože jsem zkrátka nechtěla nechat sérii nedokončenou. Tenkrát bych dala 2z5 maximálně.
Řekla jsem si, že každý díl si přečtu ještě klidně 100x, ale tohle už nikdy.
Po 8 letech jsem se k hraničáři vrátila a ze zvědavosti jsem si řekla, že to "nikdy" můžu porušit. A naprosto jsem se do Madelyn vžila. Smála jsem se v místech, kde jsem poznala své vzory chování v 15 letech ;). Nemyslela jsem si že to nastane, ale po prvních 100 stránkách jsem ji začala mít moc ráda. Dokázala jsem si ji naprosto živě představit. Vždycky jsem si říkala, že Flanagan píše ženské postavy dost stereotypně a hraničáři a rytíři mu jdou rozhodně líp, uznávám, spletla jsem se --- vím, že tohle je velmi subjektivní, ale já tenhle (pro mě úžasný a překvapivý) zážitek po letech mám a jsem za něj ráda :)

18.11.2022 5 z 5