Trepifajksl Trepifajksl komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Nad touto knihou se nedá mlčet.Příběh,který má několik rovin k přemýšlení.nejdříve úzce zaměřené vyprávění o útisku a teroru prováděném komunisty proti ženským řeholním řádům.Ponižování,mučení,znásilňování.O tom,jak se komunisti snažili rozdrtit jejich způsob života,víru.Tichý boj a vzpoura sester proti novému ,,náboženství" ,komunismu.A potom se příběh rozvine.Místo podpory z Vatikánu je papež sráží zase na dno.Na konci románu ale vidím světlo.Je to čas,který dává naději,že i řeholnice se budou moci stát kněžkami.Romány paní Tučkové jsou o patriarchální společnosti.o tom,že ženy jsou lidé druhého řádu ať se jedná o totalitu komunistickou nebo katolickou . a nakonec i v současné demokracii.Říká se že 21 století bude stoletím žen.Vypadá to,že pokud jde o literaturu, se tak už děje.Po téhle knize mě už asi dlouho nic tak neuspokojí jako čtenáře.Rozhodně román Bílá voda bude stát v mé knihovně vedle Feuchtwangera a Waltariho.To jsou autoři ke kterým se dá vracet celý život.Stejně jako oni Tučková nepotřebuje vyplňovat děj vatou pofiderních sexuálních scén.Novinka pro mě byla,že jsem si některé postavy a organizace mohla dohledat v průběhu četby na internetu.Moc mi to pomohlo,protože děj byl tak strhující,že jsem kromě Leny měla tendenci věřit,že všechny postavy jsou reálné.Paní Tučkové skládám za tento román nejhlubší poklonu a díky.

06.06.2022 5 z 5