Tichlatrix Tichlatrix komentáře u knih

Hlubiny krystalů Hlubiny krystalů Ondřej Štolba

Tento zborník poviedok som čítal až po prečítaní Pomsty zatratených, takže knihu hodnotím z pohľadu čitateľa ktorý je už značne zasvätený do fungovania fantasy sveta v ktorom sa dej odohráva.
Hneď prvá poviedka ma veľmi nadchla a bol by som rád ak by na jej tematiku vyšla pokojne celá kniha. Najmä preto, že som sa v nej, ako vo viacerých poviedkach v zborníku, dozvedal veľa informácii o minulosti jednej z hlavných postáv z Pomsty Zatratených. Inak povedané, dozvedal som sa informácie po ktorých som dychtil počas čítania už spomenutej Pomsty Zatratených. Celý zborník sa mi veľmi páčil a odporúčam ho čítať až po prečítaní Pomsty Zatratených, pretože podľa mňa, týmto poradím, bude pre čitateľa, ktorý si obľúbi svet vytvorený oboma Ondrejmi v Pomste, omnoho viac pútavé čítať poviedky ako poviedky o minulosti jeho obľúbencov o ktorej sme sa síce dozvedali vďaka črepinám minulosti, ale minimálne v mojom prípade chcem vedieť z ich minulosti čo najviac, v najlepšom prípade ju chcem poznať úplne celú.
Musím pochváliť spôsob akým boli poviedky písané, často sa štýl písania diametrálne odlišoval od poviedky k poviedke, a v žiadnom prípade ma nesklamalo jeho spracovanie. Je vidieť že autori nemajú problém meniť štýly písania poviedok a výborne ich spracovať.
Odpovedať na otázku ktorá poviedka sa mi páčila najviac je pre mňa veľmi náročné, lebo sa mi páčili všetky a to veľmi. A keďže neboli, ako sa u nás hovorí, na jedno kopyto, tak jednoducho nemôžem uprednostniť jednu voči inej.
Taktiež sa mi páčil spôsob striedania poviedok a legiend. Podobný spôsobu striedania plynutia prítomného rozprávania s črepinami minulosti v Pomste. Rozhodne to do knihy pasovalo a spestrilo čítanie.
Myslím že autori si dali celkom vysokú latku napísaním takéhoto zborníka, ktorú ale podľa mňa určite aspoň o kúsok posunú pri ich ďalšej tvorbe, takže sa rozhodne veľmi teším čo budúcnosť prinesie.

07.03.2016

Zvěstovatel: Pomsta zatracených Zvěstovatel: Pomsta zatracených Ondřej Štolba

Čím dlhšie som túto knihu čítal, tým viac sa mi páčila. Najmä niekde za druhou tretinou podľa môjho názoru úroveň a schopnosť knihy vtiahnuť do deja mňa, čitateľa, rapídne vzrástla. Súviselo to najmä s istou premenou charakteru hlavnej postavy. Ale žiadne spoilery v mojom komentáre nebudú (smile)
Ďalej sa mi páčil spôsob "střepov minulosti" ktorým autori odhaľovali udalosti, ktoré sa odohrali v minulosti. Na každý jeden som sa veľmi tešil a dopredu som si pozrel na ktorej strane bude nasledujúci, aby som sa mohol tešiť každou prečítanou stranou ktorou som sa dostával bližšie k udalostiam minulým. Samotný fakt, že tento fantastický svet má vytvorenú veľmi komplexnú a rozsiahlu minulosť mi určite umožnil sa ešte viac vtiahnuť do deja a uveriť v reálnosť celého sveta.
Niekedy som mal pocit, že sú boje opisované v knihe až moc vygradované oproti iným fantasy knihám, čo som už čítal. Avšak, po menšej úvahe som dospel k názoru, že ak by sa niečo také dialo, tak by to určite malo patričné grády.
Ďalšiu pochvalu udeľujem za prepracovanosť všetkého okolo mágie v tomto svete. Veľmi sa mi páčila základná myšlienka na ktorej je koncept fungovania mágie postavený. Ako aj všetky detaily celých ďalších "sfér".
Na druhej strane, ak by som už musel niečo vytknúť, tak by to bol relatívne pomalší štart knihy v porovnaní s tým, ako sa ďalej rozbehne dej.
A aj koniec bol taký.. no, celkom som bol sklamaný z toho, že ten príbeh nemôžem dočítať dokonca, lebo je to len prvá čas. Možno by to mohla nahradiť nejaká väčšia udalosť na konci knihy. Úprimne som očakával nejaký o niečo väčší zvrat na záver. Alebo inak povedané, bolo tam načrtnutých veľa situácií, ktoré sa nestihli odohrať v tejto časti a veľmi sa na ne teším.Tichlatrix

24.09.2015