terka0506 terka0506 komentáře u knih

Noc v Lisabonu Noc v Lisabonu Erich Maria Remarque (p)

Noc v Lisabonu - to byla má první kniha od Remarqua. Když jsem si ji vybírala, netušila jsem, jaký poklad se z ní pro mě stane.
Vypravěč se v knize stává posluchačem a možná i přítelem, který má za jednu noc vyslechnout německého uprchlíka. Ten mu tímto způsobem chce předat svůj životní příběh, počítá totiž s tím, že sám vše časem zapomene. Přeje si, aby byl na světě někdo, kdo bude jeho životní cestu uchovávat u sebe.
Kniha se odehrává v časové linii pouze jedné noci, přitom si ale čtenáři vyslechnou osudy německého emigranta za několik let.
Noc v Lisabonu je nadčasová kniha, v podstatě co stránka, to věta, která platí stále, a to i v dnešní době. Je to zkrátka světová kniha od světového autora a určitě patří do nejlépe napsaných knih, které jsem doteď četla.

28.05.2020

Z lásky k dítěti Z lásky k dítěti Betty Mahmoody

"Volné pokračování knihy Bez dcerky neodejdu". To je napsáno na obalu této knihy a plně to vystihuje skutečnost. Betty Mahmoody v knize popisuje příběh, ať už svůj (svůj útěk s dcerou z Íránu, život v Americe, atd.), nebo příběhy lidí, jež jsou svědky únosu dítěte jedním z rodičů do ciziny, nebo jsou sami jedním z rodičů.

Popisuje v ní také své cykly přednášek v Americe a Evropě, které pomohly a pořád asi pomáhají mnoha lidem vypořádat se se skutečností, nebo se odhodlat k získání svého dítěte nebo dětí zpátky. Tato cesta totiž není vždy jednoduchá a celý proces může trvat i několik let.

Všechny příběhy, které se vyskytly v knížce, jsou velmi silné a napínavě, tedy podle skutečnosti, popisované.

Na knize se mi moc líbilo množství příběhů, uvědomila jsem si u ní, že jich na světě opravdu není málo. Jen v této knize jich bylo popisováno několik.
Celkově se mi kniha četla velmi dobře a svižně, bylo to napínavé. Příběhy, které se v ní vyskytují, jsou velmi poučné a odstrašující. Myslím, že by si knížky Bez dcerky neodejdu a Z lásky k dítěti měl přečíst každý.

05.06.2019