Shindy Shindy komentáře u knih

Skoro Francouzka Skoro Francouzka Sarah Turnbull

Skvělá kniha! Mile mě překvapila. Líbí se mi styl autorky, kterým popisuje kulturní rozdíly a francouzskou kulturu jako takovou. V knize je do detailů popsáno, jak Francouzi žijí, jak se utváří přátelství, jak se chovají ve společnosti. Zkrátka vše!
Autorka celý příběh zasazuje i do kontextu období a historických událostí, kdy se vše odehrávalo.
Skvělý příběh o ženě, která se vydala za dobrodružstvím a nevědomky tak šla naproti svému štěstí a změnila svůj život.

10.10.2016 5 z 5

Vivienne Westwoodová Vivienne Westwoodová Vivienne Westwood

Na knihu jsem narazila v knihovně, zaujala mě, tak jsem se do ní pustila. A dopadlo to- jak to říci- špatně. Část, ve které se spisovatel věnoval dětství a dospívání Vivienne byla zajímavá a poutavá, ale jak jsem se dostávala dál a dál, kniha pro mě byla prakticky nečitelná. V knize se objevuje sled neznámých jmen, kolikrát i nepodstatných. Dále spisovatel na několika stránkách popisuje dokola to samé (jaké pocity vkládá do modelů, jaká je Vivienne, co tím vším chce říci, jaké je poselství). V takovém chvalozpěvu jsem se až ztratila a po chvíli mi došlo, že otáčím stránky, a kniha mi nic nedává, nerozumím jí. Nedělám to často, nedělám to ráda, ale knihu jsem vrátila nedočtenou.

02.09.2016 3 z 5

Záhadné postavy světových dějin 2. Záhadné postavy světových dějin 2. Vladimír Liška

Kniha byla po informativní stránce skvělá. Autor se nevydává jen jedním, zaujatým směrem, ale čtenáři přiblíží několik dějových linií a hypotéz, a nechá jen na čtenáři, ke které se přikloní jako k nejpravdivější a nejpravděpodobnější.
Na tuto knihu jsem narazila doslova náhodou, a nelituji, sic se některé pasáže a informace opakovaly. Někomu by také mohlo překážet, že je kniha psána úvahovým stylem (autor klade řečnické otázky a pod.), ale mě to naopak přišlo osvěžující a skvěle to přiměje k zamyšlení.
Také je velikým plusem, že nás autor zavede přímo do centra dění a vysvětluje okolní situaci, vztahy a poměry, díky čemuž čtenáři neuniká pointa, a celá kniha se mu tak sestaví v celek jako puzzle.
Navíc, Jana z Arku, o které si možná myslíte, že víte vše, jistě překvapí. Tedy alespoň mě. Protože nic nemuselo být tak, jak jsme se to učili v dějepisu :)

29.08.2016 5 z 5

Na plovárně 3 Na plovárně 3 Jiří Janoušek

Pan Eben mě nikdy nezklame. Vždy bravurně připravené otázky, které se jen tak někde nedočtete, velice zajímaví hosté. Moc pan Ebenovi děkuji, troufám si říci, že mě knihami Na plovárně obohatil.

19.08.2016 5 z 5

Jen jeden osud: Antologie sovětské lágrové prózy Jen jeden osud: Antologie sovětské lágrové prózy Lukáš Babka

Sbírka povídek ruských pamětníků, kteří přežili Gulag. Kniha je vhodná pro kohokoli, kdo se zajímá o pravdu a má rád skutečné příběhy, ale také především pro ty, kteří se zastávají předešlého režimu. Z některých příběhů (např. Jelena Glinková, Jakov Efrussi...) mě dodnes mrazí, a to jsem knihu četla před několika lety. Skutečně strhující dílo, které člověku otevře oči a před ním se tak rozestře hrůza, bída, strach a bezmoc lidí, kteří se stali obětí bývalého režimu.

16.08.2016 5 z 5