seethelight seethelight komentáře u knih

Dějiny a význam dějin Dějiny a význam dějin Karl Löwith

Löwithova filozofie dějin je téměř výukový text. Představte si, že o filozofii dějin nic nevíte a máte právě tuto knihu. Během ní se seznámíte s asi 10 mysliteli a jejich koncepcí filozofie dějin. Nebudou seřazení chronologicky: neučíte se být historiky, učíte se na dějiny nazírat. A během té exkurze zjistíte, jak se tyto dvě polohy liší.

Bylo to přístupné čtení a toho si moc cením.

18.01.2024 5 z 5

Rámce války: Za které životy netruchlíme? Rámce války: Za které životy netruchlíme? Judith Butler

Bylo to ponižující střetnutí a nebýt na internetu dostupné akademické eseje, která toto dílo rozebírala, tak vlastně moc nevím, o čem jsem četla. Příšerně složité. Musela bych přijít už kompletně vpravená do problematiky.

28.07.2023 3 z 5

Dopis rukojmímu Dopis rukojmímu Antoine de Saint-Exupéry

Sdělení naléhavé a ryzí, neseděla mi forma. Místy jsem přemýšlena, jestli to není vina překladu. Většinu četby jsem se soustředila na syntax a nepřiléhavá slovní spojení. Čtenářský zážitek spíš špatný.

15.06.2023 2 z 5

Etické problémy v onkologii Etické problémy v onkologii Marie Opatrná

Nedobré, mělké, úvod z úvodu.
Autorka je tak fascinována Biblí a Hippokratovou přísahou, až je reprodukuje jako axiomy. Prostoru pro úvahy v etice moc nezbývá. Srovnat holocaust a holandské právo na eutanazii je nade vší pochybnost nevkusné a tendenční, cítím z toho důkaz kruhem.

Text je příliš názorový na to, aby se dal chápat jako akademický, ale taky příliš mělký na to, aby sloužil jako naučný pro klinickou praxi. Nic jsem se nedozvěděla.

08.03.2023 1 z 5

Lásku si zaslouží lidé, ne věci Lásku si zaslouží lidé, ne věci Joshua Fields Millburn

Stále opakuje totéž dokola, skutečně věcné výpisky z knihy by pokryly 5 stran. Kdo o minimalismu neslyší prvně, nedozví se nic nového.

Hvězdička za roztomile romantický název.

12.02.2023 1 z 5