sany55 sany55 komentáře u knih

Hudební čítanka pro mládež Hudební čítanka pro mládež Vratislav Beránek

Kniha je jakousi hudební vlastivědou českých zemí. Vede na památná místa české současnosti a minulosti. Osnovu tvoří 6 částí Smetanovy Mé vlastí. Výklady symfonických básní jsou uvedeny v záhlaví jednotlivých kapitol. Kniha začíná Prahou a Vltavou - skladatelům a hudbě. Dále zmiňuje Mozarta, Tomáška, Škroupu, Smetanu, Fibicha, Foersterovou , až k četbě o Pražském jaru. Kniha je doplněna výňatky z poezie klasiků: Rais, Jirásek, Němcová, John, Nezval. Dále z původních článků textů Vratislava Beránka. Doplněna je notovými ukázkami a 32 stran fotografií z Prahy, Čech a Moravy. V dodatku je uveden bližší popis těchto míst. Kniha je velmi pěkně sestavena a zajímavá, pro mládež, ale i pro dospělé.Lze ji využít i ve výuce.

12.04.2022

Smrt v Římě Smrt v Římě Robert Katz

Kniha je rozdělena na několik částí. K předmluvě je nakreslen situační plánek.
Část první je o Předvečeru 1.-22. března 1944.
Druhá část je Přepad na Via Rasella 28.března 1944 - je zde citát polního maršála Resselringa : Příliš jsem Italy miloval. Teď je nenávidím.
Třetí část se nazývá: Masakr v Ardejských jeskyních 24. března 1944 - nápis vyškrábaný do zdi samovazby cely č. 9 ve vězení na Via Tasso - Smrt je krutá pro toho, kdo se jí bojí.
Část čtvrtá se nazývá Dozvuky 15.-31.března 1944.
Pátá část je Závěr.
Doslov napsal Drahomír Bárta.
Kniha je zajímavá a čtivá.

12.04.2022

Diplomaté a ti druzí Diplomaté a ti druzí Robert Kvaček

Kniha se dobře čte. Stojí za přečtení. Je doplněna řadou dobových fotografií. Samozřejmě se v ní promítá r. v. 1988.

23.03.2022 4 z 5

V Londýně za války: Zápasy o novou ČSR, 1939–1945 V Londýně za války: Zápasy o novou ČSR, 1939–1945 Bohuslav Laštovička

Druhé vydání je nezměněné r.v. 1961. Třetí vydání r.v. 1972 je přepracované. Dle autora v mezidobí byly zpřístupněny a vyšly některé archívní materiály . Vyšly paměti Koněva, Grečka, Moskalenka Štemenka. UV KSČ odsoudil porušování zákonnosti v 50-tých letech. To si , dle autora, vyžádalo přeprac. kapitoly o SNP, dílčí úpravy o moskevských jednáních v r. 1945.Jsou zapracovány výsledky tzv. Barákovy komise = politické procesy.V r. 1963 se autora osobně setkal s Gustavem Husákem a vysvětloval mu, jak se do knih dostaly nepravdivé údaje. To uvádí v úvodu 3. vydání Ladislav Laštovička. Rozhodně stojí za to , přečíst si obě vydání a porovnat je.

23.03.2022 3 z 5

Tři léta při Tichém oceáně - díl druhý Tři léta při Tichém oceáně - díl druhý Jiří Viktor Daneš

Také tento druhý díl je zajímavý, plný zážitků a fotografií. Kniha formát A4 objemná. Popisuje cesty ve 36 dílech , např. na Nový Zéland, do Japonska, Korei, Kanady. Kniha velmi čtivá a zajímavá i zejména na r.v. 1926.

23.03.2022

Tři léta při Tichém oceáně - díl první Tři léta při Tichém oceáně - díl první Jiří Viktor Daneš

Velká kniha formát A4, plná vlastních zážitků a dobových fotografií. Je rozdělena na 41 dílů . Dobové postřehy a zážitky od roku 1920, kdy zde byl generálním konzulem.
Z Prahy do Colomba, Ceylon ,Austrálie, město Sydney, obyvatelststvo Sydney podle původu, náboženství a národnosti, společenské vrstvy v Sydney, různé výlety a s tím spojené dobové zážitky, Tasmánie, Duševní život v Austrálii, Austrálie, jako cíl vystěhovalců.

23.03.2022

Severní Čechy Severní Čechy Petr Zora

Nádherná kniha plná fotografií. stručná, krátká, a výstižná předmluva. Popisky k fotografiím. Vše přeloženo do ruštiny, němčiny i angličtiny. 200 úchvatných snímků.

22.03.2022

Veronese Veronese Guido Piovene

Velká nádherná kniha kniha 144 stran vyobrazení černobílých + 2 přílohy barvotiskem. Obsahuje přehledný seznam vyobrazení + bibliografiii + životopis .Kniha velmi pěkná- přehledná o italském malíři 16. století.Mám tuto knihu vydanou Fr. Borový Praha., datum jsem nenašla ,ale někdy po r. 1940.

22.03.2022 5 z 5

Souboj s abwehrem Souboj s abwehrem Ota Holub

Zajímavá a čtivá kniha, doplněná fotografiemi.

19.03.2022 4 z 5

Dvakrát podle Moliéra a další příběhy z archívů kriminální služby Dvakrát podle Moliéra a další příběhy z archívů kriminální služby * antologie

Kdo má rád tento druh četby - doporučuji. Příběhy jsou od několika autorů - dle toho je i kvalita. Čtení pro volné chvíle.

19.03.2022 3 z 5

Betonové alibi a další příběhy z archivů kriminální služby Betonové alibi a další příběhy z archivů kriminální služby kolektiv autorů

I moje kniha je velice opotřebovaná čtením. Podle toho je vidět, že čtení je zajímavé. Některé příběhy jsou zajímavější, ale čtení pro volné chvíle- zn,. ideální.

19.03.2022

Tři diktatury: Zápas o řízení války ve Francii 1914-1918 Tři diktatury: Zápas o řízení války ve Francii 1914-1918 Charles Bugnet

Kniha je rozdělena do 4 částí:
1/ Diktatura Joffrova neboli diktatura hlavního velitelství.
2/ Diktatura parlamentu
3/ Diktatura Clemenceauova neboli vlády
4/ Poučení z těchto tří diktatur
Kniha obsahuje fotografie a mapku. Na konci knihy jsou popsány jednotlivé osobnosti této knihy.
Kniha je zajímavá s ohledem na rok vydání.

19.03.2022

Válečné lodě 3 - První světová válka Válečné lodě 3 - První světová válka Petr Klučina

Kniha je třetím dílem "Válečných lodí" - zabývá se vývojem plavidel v předvečer a v průběhu 1. světové války. Sleduje vývoj námořního vojenského umění a důležitých námořních akcí v tomto období.ruhy válečných plavidel v celém světě - jejich nákresy a podrobné popisy,jejich rozdělení dle použití, barevné vlajky, mapky, dále fotky plavidel a jejich použití v První světové válce,jejich použití v bitvách až pokonec válkyv r. 1918. Popis jednotlivých bitev a operací. Je uveden Výběr použité literatury. Na konci je rozepsaná chronologie 1.světové války .Kniha je pěkně přehledně uspořádaná včetně tabulek.

17.03.2022 5 z 5

Admirál a gejša Admirál a gejša Valentin Pikul

Ve třech částech se prolínají dvě dějové linie-První jsou životní osudy ústřední postavy, Mičmana a nakonec admirála. Druhá je kronika posledních desetiletí carského námořnictva a jeho porážka u Cušumi v rusko-japonské válce.
Kokovcevův příběh je vlastně ruskou variantou na Madam Butterfly -kterou zde symbolizuje původbná Japonka Okinisan, s níž mladý ruský poručík Tichomořské flotily prožije osudový milostný vztah. Kokovcev je svým způsobem ztroskotancem.,podřídil se carskému režimu.

21.10.2021

Vojenské tajemství Vojenské tajemství Lev Romanovič Šejnin

Poplatná době vydání, ale jinak čtivá a zajímavá.

23.09.2021 4 z 5

Vybrané dopisy Vybrané dopisy Karl Marx

Zajímavá dobová korespondence z let 1843-1895 , zajímavé.

23.09.2021 4 z 5

Červená kniha ohrozených a vzácnych druhov rastlín a živočíchov ČSFR 3 - Bezstavovce Červená kniha ohrozených a vzácnych druhov rastlín a živočíchov ČSFR 3 - Bezstavovce Ludvík Škapec

3. díl Červené knihy ohrožených druhů rostlin a živočichů ČSFR - Bezobratlí, vyšel i v české jazykové verzi. Do češtiny přeložila Libuše Lukešová. Jednotlivé druhy jsou zařazeny do dvou kategorií : ohrožené a zranitelné. Čtenář, zabývající se o problematiku hlouběji, nalezne v knize obsáhlý seznam literatury - obsahuje všechny nejvýznamnější práce z oboru. Na konci knihy je přehledný rejstřík. Barevná kresba znázorňuje vždy nejtypičtějšího zástupce

22.06.2017