RužovýKaktus24 RužovýKaktus24 komentáře u knih

Storočí Storočí Alex Aster (p)

(SPOILER) Hrozně mě štve dávat téhle knize tak nízký hodnocení, jelikož jsem se na ni fakt těšila, navíc byla nejednou přirovnávaná k mým milovaným HG, takže volba byla jasná, ale..
Knížka těch ale trochu má, a pár bych jich tu chtěla vytáhnout..

Postavy se mi zdály strašně jednoduché, chovaly se podle zarytých YA klišé: (ne)dokonalá hlavní hrdinka s (ne)objevenými schopnostmi, její sokyně, nezajímavá nejlepší kámoška hrdinky, dva vrcholy milostného trojúhelníku, a..zapomněla jsem na někoho? Jo, ještě na..chudáka Azula, kterej byl jen do počtu, a všichni na něj zapomínali stejně jako já. (Ale cením LGBTQ zmínku)

Dál bych zmínila psaní a celkový ten svět. Popisy míst..nemastný neslaný, a to je strašná škoda, protože ten svět zněl tak zajímavě, ale nedokázala jsem si nic pořádně představit, čekala bych, že když se hrdinka dost pohybovala z ostrova na ostrov, tak že dostaneme barvitější popisy, něco o jednotlivých kulturách, zvycích, ale nic takového jsem se..nedočkala. Mapa toho světa by taky neuškodila. Jako celek se mi to zdálo mdlé.
Bylo tam taky dost náhod a nelogičností, ale můj osobní favorit je scéna, kdy Isla padá ze skály (která je úplně hladká a nejsou v ní úchyty) a tak do tý skály zabodne dýku? Co? Jak to jako jde? Při volným pádu? A do tvrdý skály dýku? (Prosím potřebuju to vysvětlit) A jako blesk z čistýho nebe tam zrovna jsou..jo, úchyty. A takovejch náhod je tam spousty.

Abych jen nehejtila, tak knížka není odpad, to nikdy, dalo se to číst a mělo to i fajn zvrat (i když byl trošku předvídatelný) a zápletku, rozhodně si to svoje příznivce najde, protože je to pořád docela oddechová a fajn fantasy. Z postav bych ještě vyzdvihla Celeste a Grima. (jo tak se fakt jmenuje, ale například jméno krále, který vládne slunci a umí pozlacovat se zase jmenuje Oro, což španělsky znamená Zlato :D Jména v této knize byla fakt vcelku legrační).
Za zmínku také stojí moc krásná obálka :).
Podtrženo sečteno, autorka si vyvařila 3/5. Druhý díl si asi nechám ujít, ale její budoucí tvorbě bych určitě ještě dala šanci :).

Doporučuju pro tak: 11-13 let

12.01.2024 3 z 5