rudolf0410 rudolf0410 komentáře u knih

Mozek a vědomí aneb Role mozku ve vzniku lidské identity Mozek a vědomí aneb Role mozku ve vzniku lidské identity Patricia Churchland

Kniha pěkně vysvětluje základy neufrofyziologie.
Je v mnohém podnětná. Vysvětluje vědomí jako automaticky, evolučně vzniklou funkci mozku, materialisticky.
Bohužel se v pochopení hlouběji nedostává.
Cituje Platona a Descarta- "Kdyby měl Descartes k dispozici můj MacbookPro, asi by popustil své fantazii uzdu více."
To je velmi zajímavé - oba výše jmenovaní se k pochopení tématu dostali daleko hlouběji a podstatněji než autorka, přitom k tomu nepotřebovali statistiku ani computer, stačilo jim jen přemýšlet. Platon sám říká, že pochopení pravdy je obtížný a dlouhý proces který vyžaduj disciplinu a velké vnitřní úsilí. Nelze ho získat jen studiem a posloucháním přednášek. Po přečtení knihy bych řekl, že ani ne celoživotním vědecký výzkumem - odpovídá na dílčí otázky s vysokou přesností a spolehlivostí, ale nakonec pro stromy nevidí les. Filozoficky je kniha opravdu slabá, přesto nám autorka sděluje obecné pravdy, samozřejmě na svém stupni pochopení - tím dosvědčuje jakou má Platon stále pravdu.
V tomto ohledu nám více než neurofyziologie sděluje moderní kvantová fyzika - Penrose, Fox, teorie superstrun.

13.01.2018