Mozek a vědomí aneb Role mozku ve vzniku lidské identity

Mozek a vědomí aneb Role mozku ve vzniku lidské identity https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/319188/mid_mozek-a-vedomi-aneb-role-mozku-ve-v-RUs-319188.jpg 4 7 3

Co se stane, když přijmeme jako fakt, že vše, co si myslíme a cítíme, nevychází z nehmotné duše, ale z elektrochemické aktivity našeho mozku? V tomto inspirativním příběhu založeném na vědeckých poznatcích i osobních zkušenostech staví průkopnice neurofilozofie Patricia S. Churchlandová filozofii mysli na biologické základy. Nabízí jasné vysvětlení neuronálních mechanismů v pozadí lidské identity a ukazuje, jak nejnovější výzkumy vědomí, paměti a svobody vůle poskytují nový pohled na prastaré filozofické, etické a duchovní otázky: Co formuje naši osobnost? Jak vysvětlíme zážitky blízkosti smrti? Jak se rozhodujeme? Proč máme empatii? Nové vědecké objevy také přinášejí vhled do fascinující škály každodenních dilemat – například zda je možné přisuzovat mladistvým zodpovědnost za jejich činy nebo zda má pacient v kómatu ještě nějaké Já. Pochopení, že náš mozek je základem naší identity, nás vysvobozuje z pout pověr a mýtů. Umožňuje nám brát se vážně jako produkty evolučních mechanismů, minulých zkušeností a společenských vlivů. Také nám dává naději, že budeme moci vyléčit některé vážné choroby, a pokud ne, alespoň je dokážeme se soucitem pochopit.... celý text

Literatura naučná Filozofie
Vydáno: , Dybbuk
Originální název:

Touching a Nerve , 2013


více info...

Přidat komentář

lukas9656
20.10.2021 5 z 5

Málokdy se stane, že čtu knížku dvakrát - tahle mě k tomu "donutila". Úvod knížky je skvělé zasvěcení do dějin přemýšlení o vztahu já/ne-já, náboženství (duality) a filosofie. Následující části jsou vědečtější, ale věnují se problémům každodenního života. Pro mě osobně velký "eye-opener", co se týká emocí a jejich původ ve fungování mozku (agresivita, láska, náboženství, meditace). Důležitá kniha, která by měla být povinnou četbou pro všechny pedagogy, protože to, co se v ní popisuje, bude mít čím dál větší vliv na to, jak se díváme na chování člověka.

Eldar80
08.10.2019 3 z 5

V minulosti jsem takovým knihám dával 4 hvězdy. Něco mi na nich vadilo, ale protože byly informačně hodnotné, dal jsem vyšší hodnocení. Jenže tolerance časem klesla. Vadí mi přeceněné knihy a sám jsem to vlastně dělal.
Zde mi asi nejvíc vadí, že si nedokážu představit cílového čtenáře. Pokud se někdo o téma mozku a vědomí zajímá, nedozví se skoro nic nového. Vzhledem k poměru témat a stran je zřejmé, že výklad nejde moc do hloubky.
Není na to prostor. 210 stran je příliš málo. Po úvodní kapitole se probírá, zda může mít člověk duši, vzhledem k tomu co víme o mozku. A ve třetí se zabývá existencí nebe a stavy vědomí v blízkosti smrti. Pro mě po naučné stránce téměř bezcenné. Narážím na to opakovaně. Když čtu naučnou literaturu očekávám dobře zpracované téma a ne názory autora na náboženství.
Autorka naštěstí nemá potřebu se do něj nějak navážet. Po stránce názorů není agresivní, jak někdy bývají knězi ateismu. Je tolerantní a empatická a díky tomu se to dobře čte. Pochází z křesťanské rodiny, cvičí jógu a díky tomu má určité pochopení této problematiky. Paradigma však používá materialistické. 60 stran a zatím mi to nic nedalo. Nějaký závěr to ostatně ani mít nemohlo.
Čtvrtá kapitola řeší morálku a pak se věnuje agresivitě, sexu, podvědomí apod. Kniha se sice jmenuje Mozek a vědomí, ale tohle téma řeší pouze jedna kapitola. V čem je kniha výborná, tak jako úvod do problematiky. Filozoficky náročnější je jen jedna kapitola, kde se řeší svobodná vůle. Je to sice od neurofilozofky, ale není to vůbec znát. Napsané je to srozumitelně. Kdo na téma mozku nic nečetl a bojí se něčeho náročného, tomu knihu maximálně doporučuju.
Cílovým čtenářem by mohl být středoškolák. Jenže čtou lidé v 16 naučné knihy o mozku? Fakt nevím. Ocení to asi jen ti, kdo rádi čtou naučnou literaturu. Trochu se o tohle téma zajímám, čtu články a tak jsem možná moc kritický. Jenže originál je z roku 2013 a přesto mi to přišlo zastaralé. Buď autorka psala knihu dlouho nebo tomu škodí zaostalé paradigma. Podnadpis slibuje příliš mnoho. 75%


rudolf0410
13.01.2018

Kniha pěkně vysvětluje základy neufrofyziologie.
Je v mnohém podnětná. Vysvětluje vědomí jako automaticky, evolučně vzniklou funkci mozku, materialisticky.
Bohužel se v pochopení hlouběji nedostává.
Cituje Platona a Descarta- "Kdyby měl Descartes k dispozici můj MacbookPro, asi by popustil své fantazii uzdu více."
To je velmi zajímavé - oba výše jmenovaní se k pochopení tématu dostali daleko hlouběji a podstatněji než autorka, přitom k tomu nepotřebovali statistiku ani computer, stačilo jim jen přemýšlet. Platon sám říká, že pochopení pravdy je obtížný a dlouhý proces který vyžaduj disciplinu a velké vnitřní úsilí. Nelze ho získat jen studiem a posloucháním přednášek. Po přečtení knihy bych řekl, že ani ne celoživotním vědecký výzkumem - odpovídá na dílčí otázky s vysokou přesností a spolehlivostí, ale nakonec pro stromy nevidí les. Filozoficky je kniha opravdu slabá, přesto nám autorka sděluje obecné pravdy, samozřejmě na svém stupni pochopení - tím dosvědčuje jakou má Platon stále pravdu.
V tomto ohledu nám více než neurofyziologie sděluje moderní kvantová fyzika - Penrose, Fox, teorie superstrun.

Kniha Mozek a vědomí aneb Role mozku ve vzniku lidské identity je v

Právě čtených1x
Přečtených13x
Knihotéce6x
Chystám se číst22x
Chci si koupit9x