roman44 roman44 komentáře u knih

Sensei ze Šambaly I Sensei ze Šambaly I Anastasia Novych

Toto je prvá kniha od Anastasie Novych, ktorú som čítal. Zo začiatku som mal čudný pocit, ktorý ma odhováral od čítania, ale po nejakom čase som to nejako prekonal a čítal. Od začiatku knihy ma zaujalo, ako hlavná hrdinka hľadá Pravdu - čo je zmysel života, čo poznali proroci, aký bol ich vnútorný svet. Počas čítania som akoby tiež s autorkou hľadal tieto odpovede, vnútorne ma zaujímalo to isté ako autorku. Samotná postava Sensei, akoby bol cítiť v mojom vnútri, neviem, ako to lepšie popísať. Tie múdra, ktoré sú v knihe uvedené ... až som sa čudoval, že z jednej strany je to literatúra, ale z druhej strany, ako to mohol jeden človek napísať - teda vymyslieť? Niečo za tým bolo :) Toľko múdrosti, príbehov, podobenstiev s hlbokým zmyslom... možno som nepochopil všetko, ale cítim, že pri každom prečítaní po určitom čase objavujem hlbší zmysel, ktorý je v tejto knihe vložený.
Najviac ma však zaujala debata Senseia s chlapcom, ktorý sa ho pýta na svoje vnútorné otázky o Bohu, o Duši, o zmysle života atď. Pri čítaní som doslova cítil ten príval Lásky vnútri, a obrovskú vďačnosť za to, že vôbec niečo také existuje, táto kniha, tá možnosť sa k nej dostať atď. Neviem to správne opísať :)

Po prečítaní jednotky som hneď pokračoval s ďalšími knihami zo série. Nasledujúce knihy Sensei 2, 3 a 4 na seba naväzujú.
Odporúčam s obrovskou vďačnosťou, že som sa k tejto knihe mohol dostať :)

30.01.2020 5 z 5

AllatRa AllatRa Anastasia Novych

AllatRa je posledná kniha od autorky Anastasie Novych. Najprv som sa dostal k sérii kníh Sensei ze Šambaly, potom k ďalším knihám a knihu AllatRa som čítal ako poslednú. Nedá sa popísať, čo mi táto a ostatné knihy dali. Nerazadil by som to ani do kategórií "esoterika", "okultusmus", ako je to zaradené na databáziknih. Zaradil by som to do kategórie "čisté znalosti" či "pravda"...
V knihe sa opisujú rôzne oblasti: kvantová fyzika, heraldika, akustika, psychológia... Aj keď by som to takto nevymenovával - táto kniha práve ukazuje vzájomnú spojitosť všetkých týchto oblastí, pričom v centre je človek.
Najpodstatnejšie sú informácie o duchovnom rozvoji človeka, pričom sa to opisuje prekvapivo jednoducho a jasne. Zaujalo ma veľmi, že všetko vychádza z duality človeka - jeho materiálnej a duchovnej časti. Najmä veta:
"Duchovnímu duchovní, materiálnímu materiální"
mi dala pochopenie, že dnes mnohé smery, ktoré sa nazývajú duchovnými, sú v podstate materiálne a duchovné spočíva jedine v láske k Bohu. Tu to zaváňa náboženstvom, avšak v knihe je to akoby oddelené, pochopil som, že tieto Znalosti o Bohu, o človeku a zmysle života človeka, sú akoby samy osebe, prinášali ich (tie isté) v rôznych dobách rôzni proroci a náboženstvo je už ako skreslenie tej prvotnej čistoty.
Pri čítaní som pochopil, čo to je ten pojem "čisté Znalosti" - to je "kľúč", ktorý človeku dáva možnosť samostatne sa duchovne rozvíjať v Láske k Bohu a v konečnom dôsledku sa duchovne spasiť - spojiť sa s Bohom. Teraz mi to neznie už ako banálna náboženská rozprávka... Tiež mi došlo, že keď máme tieto Znalosti, tak v podstate náboženstvá sú zbytočné, lebo človek sa môže sám spasiť, čo nám niekto zatajuje. Ktovie prečo a čo za tým je :) V tejto knihe je cítiť Pravda, to, čo prekonáva rozum a chceš sa len ponoriť do tej Lásky.

Knihu určite odporúčam, ako aj ostatné knihy od autorky, mne osobne to zmenilo život. Pochopil som, že zmysel života je v neustálom prebývaní v pocite lásky k Bohu - nebojím sa to tak napísať, aj keď rozum hovorí, že to bude znieť nábožensky a odpudivo, ale vďaka tejto knihe aj toto sa stáva jasným, že to, čo sa v človeku bráni, aby človek vyjadril svoje úprimné pocity, je tá jeho materiálna podstata :)

29.01.2020 5 z 5