Popluh Popluh komentáře u knih

Pošťák vždycky zvoní dvakrát / Pojistka smrti Pošťák vždycky zvoní dvakrát / Pojistka smrti James M. Cain

Povedené krimi ze staré drsné školy bez moderních vychytávek, s maximálním důrazem na děj. Archetypální, přímé a na svou dobu bych řekl, že i poměrně nekompromisní a chladnokrevné, co se týče prokreslení násilí a erotiky.

02.05.2013 4 z 5

Břečka Břečka Michael Hornburg

Hodnocení možná trošku nadsazuji, ale knížka si určitě zaslouží větší zájem. Pro milovníky beatniků a například i Couplandovy Generace X (potažmo ranných filmů Camerona Crowea jako Singles) to může být skrytý poklad. Příběh prostý ale jako ze života skrz naskrz upřímný.

Čekání na Roberta Capu Čekání na Roberta Capu Susane Fortes

Pro zájemce o válečnou fotografii takřka povinnost, díky romantickému uchopení autorky pak i skvělá knížka pro všechny ostatní.

Podzemníci Podzemníci Jack Kerouac

Benzedrinové opojení prostoupené jednoduchým příběhem o lásce k ženě, na pozadí jazzových beatnických nocí neopakovatelné doby stejně neopakovatelně zachycené.

05.04.2013 5 z 5

Hlad Hlad Knut Hamsun (p)

Vynikající a až fyzicky nepříjemná a vlezlá knížka . Čte se opravdu jedním dechem, ale zaručeně si během čtení párkrát odskočíte něco sníst, protože pocit hladu bude po dobu čtení rozhodně sílit.

Města na planině Města na planině Cormac McCarthy

Pro mě možná místy trošku nezvyklý McCarthy. Pod obvyklou jazykovou i emoční strohostí prosvítá melancholie, nostalgie a "naděje". A konec který bere slova. Perfektní zakončení hraniční trilogie.

Beatrice a Vergilius Beatrice a Vergilius Yann Martel

Martel opět velmi silný. Sice to nenese podobnou tíhu jako Pí a jeho život, ale to knize vůbec neškodí. Malá ale silní knížka od jednoho z nejzajímavějších autorů dneška.

04.04.2013 5 z 5

Mýty blízké budoucnosti Mýty blízké budoucnosti J. G. Ballard (p)

Povedené a zajímavé povídky. Srovnání s Bradburym je na místě, v čem ale Ballard v mých očích ztrácí je přílišný důraz na děj, popis a detail na úkor filozofie a psychologie postav, což je samozřejmě čistě subjektivní výtka.

04.04.2013 4 z 5

Marťanská kronika / 451 stupňů Fahrenheita Marťanská kronika / 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

2 v 1 aneb jeden z nejzásadnějších knižních zážitků v mém životě, ke kterému se rád vracím. Jedno přečtení rozhodně pro pochopení a správné uchopení knihy nestačí. Bradbury na vrcholu tvůrčích sil. Knihy které jsou stále silně prorocké podobně jako v době svého vzniku, čekají (snad marně) na své naplnění.

Míň než nula Míň než nula Bret Easton Ellis

Zas a znovu, poplatně své době, se člen zbytečné ztracené generace vydává chytat smysl života do žita.

04.04.2013 4 z 5

Americké psycho Americké psycho Bret Easton Ellis

Kruté, přesné a jako ze života, který nikdo z nás navenek nechce zažít, ale někde uvnitř nás přesto je, čekající na svoji příležitost.