Poor_Boy Poor_Boy komentáře u knih

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

(SPOILER) Komentář obsahuje mírné spoilery. První kniha byla perfektní, ale od druhého dílu bohužel sérii potkalo to nejhorší, co mohlo; retroaktivní kontinuita. Ta může fungovat třeba u fikčních světů, ale v případě detektivních thrillerů je to mor. Čtvrtá opice měla ucelený děj s mírně otevřeným koncem, ale už druhý díl začal kontinuitu zhusta přepisovat. Zcela náhodně se objevovaly zásadní, ale doposud neodhalené informace (Samova ztráta paměti), vraždy se komplikovaly a děj byl tentokrát vyloženě useknutý v půlce. Šesté dítě toho bohužel moc nezachránilo. Děj je extrémně překombinovaný a s ohledem na hlavní Bishopův motiv (pomsta) nedává příliš smysl. Dochází bohužel ke značné relativizaci charakterů i děje prvního dílu. Není například vysvětleno, proč se změnil Bishopův modus operandi; v prvním díle trestá hříšníky tím, že mučí jejich děti. Jakmile se však objeví motiv odplaty za zneužívání, obětmi už jsou takřka bezezbytku přímí účastníci (nemůžu se tak ubránit pocitu, že šlo primárně o to zajistit Bishopovi sympatie čtenáře). Bohužel i některé dílky druhého dílu vyšuměly do ztracena; zejména celá Upchurchova linka z druhého dílu či Bishopova snaha přesvědčit Portera (a autorova snaha přesvědčit čtenáře), že je Porter Otec. Přesto nebudu tvrdit, že by mě kniha nebavila. Poslední kapitola přinesla i určitý pocit satisfakce. Na rozdíl od Čtvrté opice jsem však nečetl Šesté dítě (ani Pátou oběť) s pocitem, že do sebe na konci všechno uspokojivě zapadne. A bohužel nezapadlo.

10.09.2021 3 z 5