pohorka pohorka komentáře u knih

Buddhovi bojovníci Buddhovi bojovníci Mikel Dunham

Odpovídám na starší komentáře, pan Stalin opakuje slova čínské propagandy, děkujeme za tlumočení. Každý Tibeťan, který to má v hlavě v pořádku Vám řekne, že Tibet ztratil mnohonásobně víc, než získal (čínskou okupací). V Tibetu jste podle vlastních slov byl, proto byste měl vědět pravdu. Nebo jste komunikoval pouze se svým soudruhem průvodcem? "dříve nebyly hotely,..." ano, před padesáti lety kromě Pekingu a Šanghaje ani v Číně. "Turistický ruch roste". A co z toho mají Tibeťané prosímvás? To je jako říct, že Židové měli užitek z německých škol za Protektorátu. "Hlavní chrámy se opravují". Víte, oni by se nemusely opravovat, kdyby je Číňané za Kulturní revoluce nezničili. Klášterů bylo víc jak 6000, po KR kolem deseti, které sloužily jako kravíny a parkoviště pro tanky. Dnes jich je okolo tisícovky a převážná většina slouží Číňanům jako turistická atrakce. Co z toho mají Tibeťané? "Čína prinesla klid a pořádek", tak tohle snad bez komentáře. Klid, mír a pořádek tu byl před Číňany. Teď tu Číňané dřží "pořádek navenek" deseti vojáky na 100m čtverečních.

V Tibetu bydlím, každý, kdo by chtěl Tibet a jeho moderní historii poznat, může začít právě u této knihy, moje vřelé doporučení. Je to skvělá kniha, kterou doufám budou mít jednou tibetské děti na ZŠ jako povinnou literaturu. Autor dokázal poskládat dohromady neuvěřitelné množství informací, které by neměly být zapomenuty.

04.05.2015 5 z 5