Buddhovi bojovníci

Kniha je příběhem desítek tisíc Tibeťanů, kteří se zbraní v ruce vystoupili proti krvavé okupaci své země komunistickou Čínou. Skupina agentů CIA tajně cvičila a vyzbrojovala khampské bojovníky v naději, že se Tibeťanům podaří postupem času osvobodit. Dunham sedm let sbíral příběhy s lidmi, kteří bojovali proti číňanům, aby neupadly v zapomění....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/79_/79141/buddhovi-bojovnici-eKw-79141.jpg 4.510
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Paseka

Buddha's warriors, 2004

Kniha Buddhovi bojovníci

pohorka
04.05.2015

Odpovídám na starší komentáře, pan Stalin opakuje slova čínské propagandy, děkujeme za tlumočení. Každý Tibeťan, který to má v hlavě v pořádku Vám řekne, že Tibet ztratil mnohonásobně víc, než získal (čínskou okupací). V Tibetu jste podle vlastních slov byl, proto byste měl vědět pravdu. Nebo jste komunikoval pouze se svým soudruhem průvodcem? "dříve nebyly hotely,..." ano, před padesáti lety kromě Pekingu a Šanghaje ani v Číně. "Turistický ruch roste". A co z toho mají Tibeťané prosímvás? To je jako říct, že Židové měli užitek z německých škol za Protektorátu. "Hlavní chrámy se opravují". Víte, oni by se nemusely opravovat, kdyby je Číňané za Kulturní revoluce nezničili. Klášterů bylo víc jak 6000, po KR kolem deseti, které sloužily jako kravíny a parkoviště pro tanky. Dnes jich je okolo tisícovky a převážná většina slouží Číňanům jako turistická atrakce. Co z toho mají Tibeťané? "Čína prinesla klid a pořádek", tak tohle snad bez komentáře. Klid, mír a pořádek tu byl před Číňany. Teď tu Číňané dřží "pořádek navenek" deseti vojáky na 100m čtverečních.

V Tibetu bydlím, každý, kdo by chtěl Tibet a jeho moderní historii poznat, může začít právě u této knihy, moje vřelé doporučení. Je to skvělá kniha, kterou doufám budou mít jednou tibetské děti na ZŠ jako povinnou literaturu. Autor dokázal poskládat dohromady neuvěřitelné množství informací, které by neměly být zapomenuty.

LordSnape
07.03.2013

Kolega stalin (nyní již v diskuzi) by si knihu měl přečíst, protože neví o čem mluví. Ostatně jeho nick mluví za vše. Vpád a okupace Tibetu je nešťastná událost a nikdo, dokonce ani Čína, tento čin nedělá z dobré vůle. Důvodů je hned několik: Přelidnění, tibetské zdroje vody (tah do budoucna), tibetská medicína jakožto výborný vývozní artikl a hlavně nerostné suroviny, které Tibeťané netěží. Při některých výpovědích o mučení a trestání "prohřešků" mi vážně tuhla krev v žilách, což zas vyvažovala odvaha a oddanost partyzánských bojovníků. Číňané se svým konáním bohatě vyrovnají Němcům za 2. sv. války. Je mi z toho smutno, sic v Tibetu do té doby vládl středověk a Maovi kumunisti přivedli s sebou peníze a pokrok, jenže cena za to, je příliš vysoká a kulturní dědictví ve formě zničených klášterů a starých rukopisů už nikdo nevrátí.

Tibet okupace Tibetu

Autor knihy