piroušek piroušek komentáře u knih

Nejstarší řemeslo - Kulturní dějiny prostituce Nejstarší řemeslo - Kulturní dějiny prostituce Lujo Bassermann (p)

neobyčejně fundovaná kniha, dobře se čte, vtipně napsaná a i když je místy lechtivá, dozví se čtenář mnoho, o čem neměl potuchy, např. vysvětlení některých pojmů.

14.08.2017

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

povinná četba, proto skrytý odpor k dílu. Na dnešní realistickou dobu neskutečná romantika, ale vypočítavých Sorelů v různých podobách je možno i dnes potkat všude možně. Jenom kulisy světa se změnily, bezcharakterní jedinci zůstali. Snad tu knihu jednou dočtu.

Karlštejnské vigilie Karlštejnské vigilie František Kubka

pěkné povídky, pěkné ilustrace, kniha v dětství zapovězena a ukryta, proto po dlouhých letech jsem ji ihned koupila, když byla příležitost. Někdy trochu lechtivé představy, ale je to kniha, ke které se lze vracet a vždy potěší.

Dostavník do Výmaru Dostavník do Výmaru Miroslav Slach

zobrazení doby, společnosti, morálky i důležitosti veřejného mínění, Ulrika obětí vlastní nemohoucnosti vymanit se, z dnešní doby její cit k básníku budí spíše útrpnost než romantické cítění, děj má dynamiku, kniha se dá přečíst, ale pohnutky citu mladé dívky jsou již přežité.

12.08.2017

Židé v československém vojsku na západě Židé v československém vojsku na západě Erich Kulka

zajímavá kniha, snad spíše pro muže než ženy, problematika vojenská, lidská i xenofobní v západních armádách, po přečtení rozpačitý dojem. Snad si ji ještě někdy otevřu a začtu se.

Skandály v bibli Skandály v bibli Jean-Pierre Prévost

zajímavá kniha, otevřená témata, velmi dobře se čte

Jak to, že jsme tady Jak to, že jsme tady Miloslav Švandrlík

KLASIKA, autor a ilustrátor, to nemá chybu. Vtipné, humorné čtení a mnoho utajeného humoru v ilustracích.

Králové, kacíři, inkvizitoři Králové, kacíři, inkvizitoři Miroslav Hroch

kniha známého historika, není to přímo oddechové počtení, ale velmi obsáhlé tématem a zpracováním.

12.08.2017

Muži a milenci českých královen Muži a milenci českých královen Jaroslav Čechura

čtivé, trochu bulvár, ale s historicky podložený a napsaný erudovaným historikem. Zajímavé věci a historky se člověk mimo školu dozví. Doporučuji.

12.08.2017

Cesta na popraviště - Příběhy z českých zemí Cesta na popraviště - Příběhy z českých zemí Vladimír Šindelář

čtivé, zajímavé, nepřináší ale žádné nové poznatky nebo všeobecně neznámé skutečnosti, nejedná se o historickou publikaci, spíše populárně naučnou formou pojmout soudní procesy, soudnictví, tresty a atmosféru doby, ve které probíhaly.

Barbar Vok Barbar Vok Jiří Mařánek

historická beletrie, čte se lehce, ale bez hlubších historických poznatků, jedná se o část trilogie. Pro nenáročné čtenáře

Věčné město bohyně Atény Věčné město bohyně Atény Igor Lisový

kniha zaníceného docenta historie, kterého osobně znám. Je to pro milovníky historie, studenty i laiky něco, co jim předá uceleně vědomosti a pokud jenom trochu vzbudí zájem o antiku, splnila kniha svůj účel. Doporučuji všem, čte se dobře. Není to ale kniha do postele.

Královský purpur Královský purpur Wolfram Fleischhauer

napínavé a tajemné čtení, na hraně fikce a reality, místy odbíhá děj, ale celek dobrý, není to ale podle mého názoru kniha, ke které by se čtenář často vracel. Jako oddechovka stačí.

12.08.2017

Strašliví loupežníci a jejich krvavé kousky Strašliví loupežníci a jejich krvavé kousky Martin Pitro

zábavnou formou historické postavy dějin.