PetraKotrbová PetraKotrbová komentáře u knih

Svatý Xaverius Svatý Xaverius Jakub Arbes

Známý román z cyklu romanet (= próza na pomezí románu a novely, jejíž hlavní myšlenkou bývá rozpor mezi nadpřirozenými jevy a jejich vysvětlením) od proslulého českého spisovatele a novináře Jakuba Arbese. Dílo bylo vydáno roku 1873. Děj se odehrává v Praze, v 2. polovině 19. století. Jedná se o vědecko-detektivní dílo s fantastickými prvky, jehož hlavním tématem je rozpor mezi ideály, tužbami a schopnostmi hlavního hrdiny a možnostmi jejich realizace. Arbes řeší otázku lidské determinace. Autor podněcuje čtenářovu zvědavost nejen tím, že nedává jednoznačné odpovědi na otázky, ale i tím, že nepředkládá řešení. Nutí tím čtenáře k úvahám. Objevují se zde prvky romantismu, detektivky i hororu, které textu dodávají dobrodružný náboj. Přímá řeč je místy velmi dlouhá. Hlavními postavami jsou vypravěč, ztělesnění Arbese, a Xaverius, který se nápadně podobá postavě na obrazu sv. Xaveria. Děj je vyprávěn ich-formou a chronologicky, do minulosti se vrací pouze v přímé řeči. Román doporučuji, i když je provedení zastaralé, pointa je nadčasová.

08.04.2021