PeterG PeterG komentáře u knih

Boží bojovníci Boží bojovníci Andrzej Sapkowski

Tato kniha, aj cela trilogia, su vynikajuce a dost rozsiahle diela, ktore ale nesadnu kazdemu.

Zatial co prva kniha zacina ako milostny roman a postupne prechadza do stale silnejsieho fantasy, tato kniha vracia dej do viac historickych kolaji. Fantasy je vsadepritomne, ale ton udavaju popisy roznych vojenskych akcii a politka. Atmosferu vyrezne dokresluju miestami dost sarkasticke dialogy predstavitelov cirkvy na oboch stranach, ktore dokonale ladia s nazvom knihy.

Dej bol velmi putavy, ale neskor k zaveru je to jedno dobyvanie za druhym trosku stereotypne. Na uplny zaver sa ale opat zacnu "diat veci", a kto sa docita az tam, urcite hned skoci po poslednom diely trilogie.

10.01.2021

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Tuto knizku som fakt nepochopil - v tom zmysle, ze nechapem, co na nej ludi zaujalo. V podstate su dve tretiny knihy len filozofovanie bez realneho obsahu a koniec je vyslovene hollywoodsky.

Po precitani som chvilku myslel, ze chyba je vo mne, ze som sa mozno nebol spravne naladeny, tak som skusil na internete najst, co ludia povazuju na tej knizke za dobre. To sa ale ukazalo nemoznym, iba kopec vseobecnych fraz typu "Tato knizka zmeni vas pohlad na Boha" a podobne.

Potom som skusil najst zaujimave citaty, a fanusikov knihy zaujalo napr. aj toto:

"Emoce jsou barvami duše; jsou velkolepé a neuvěřitelné. Když je necítíš, svět se stává mdlým a bezbarvým."

"Následovat mě neznamená být jako Ježíš, znamená to zabít v sobě nezávislost."

Ak chcete citat 200 stran takychto vyrokov, je to kniha pre vas. Inak odporucam sa jej oblukom vyhnut.

28.05.2017 1 z 5

Cholera (1. + 2. diel) Cholera (1. + 2. diel) Jožo Nižnánsky

Zaujimavy historicky roman s trosku zavadzajucim nazvom.

Dej zacina ako milostny pribeh nestastnej lasky dvoch ludi z roznych spolocenskych vrstiev, pokracuje popisom osudov tychto a im blizkych postav, a casom dominuje tema sedliackeho povstania proti panom na uzemi Slovenska. Cholera sa objavi az neskor, a v podstate sa spomina hlavne v suvislosti s jej vplivmi na samotne povstanie.

Je to pisane pomerne putavo a je to velmi zaujimave z hladiska historickych faktov, len je z toho citit trosku "dobova angazovanost". Niektore pasaze o vykoristovani pracujucich posobia ako pisane na objednavku byvalym rezimom. Za mna je to velmi dobra kniha, ale ak ste na taketo prvy alergicky, citajte opatrne :)

10.01.2021 4 z 5