Pavel1968 Pavel1968 komentáře u knih

Artemis Artemis Andy Weir

Musím říci, že pro mě byla kniha velké zklamání. Přečetl jsem si ji na základě Marťana, který se mi líbil a předpokládal jsem, že obdobné kvality bude i Artemis. Ó, jak jsem se zmýlil. Andy Weir si asi přečetl nějakou knihu od Ondřeje Neffa, která se odehrává na měsíci (např. „Měsíc mého života“) a rozhodl se, že napíše taky něco takového. Pravdu říci, kdybych knihu četl jako anonymní text, tak bych toho Neffa stoprocentně tipoval. Kniha je plná nesmyslných postav, nesmyslných charakterů, nesmyslných technoblábolů, kterým nikdo nerozumí a ani rozumět nemůže. Pořád někde něco uniká, pořád se něco někde sváří a utahují jakési podivné ventily, ze kterých uniká něco, co unikat nemá. Naprosto nepochopitelné je, zda se autor vůbec snažil něco říci. Tedy kromě toho, že na měsíci bude teď už všechno OK, když to má Jazz v hendu.
Jako nejzoufalejší vidím, když spisovatel, který se snaží napsat knihu, tuto píše jako filmový scénář (asi již s předobrazem svého zfilmovaného díla). Hlášky typu: „Jdi zachránit město“ a jim podobné jenom podtrhují bezbřehou zoufalost autorova snažení. Od prvního momentu je jasné, jak to dopadne – hrdinka přežije, všechny zachrání, všechno vyřeší, jenom se čeká, jakou formou to bude. Knihu jsem dočetl až do konce, protože jsem se chtěl přesvědčit, jestli je to opravdu taková blbost, jako se mi to zdálo už v první třetině. A nezklamal jsem se – je. Omluvou mi snad to, že jsem ji četl na dovolené a tak jsem snad nepromarnil příliš mnoho času.

11.07.2018