Ohnivka Ohnivka komentáře u knih

Horská věc Horská věc Barbora Řebíková

Snad nikdy jsem neměla z knihy tak rozporuplný pocit. Velmi se mi líbily první kapitoly, plné horských příběhů, krásných metafor a životních mouder. O víře, o lásce, o krutosti osudu, lidské malosti, o naději. Následovaly životní příběhy dětí z dětského domova, čekala bych jeden, dva k dokreslení atmosféry, ale ony zabraly půl knihy, prokládané autorčinými dětskými zážitky a „zábavnými" historkami o místních. Ty už mi šly vyloženě na nervy, zároveň se v textu výrazně zvýšil výskyt frází typu „ale zpět", „o tom jindy" a vrcholem bylo „dramatická pauza". To mi úplně zkazilo dojem z knihy, pořád jsem čekala, kdy se vrátíme k velkým horským příběhům a plynulému, metaforickému stylu vyprávění, což se stalo až na několika málo stranách ke konci. Autorka toho má hodně na srdci a nepochybuju o tom, že má co říct, ale když se pokouší sdělit to vše v jedné knize a od každého kousek, výsledkem je podivný mix. Přesto je v knize několik velmi silných pasáží, které mě dokázaly ovlivnit čtenářsky i lidsky. Celkově dobrý pokus a další knize bych dala šanci.

23.02.2024 3 z 5

O Červené Karkulce, která tancovala s vlky O Červené Karkulce, která tancovala s vlky Oleg Šuk

Nádherná knížka o tom, co je v životě důležité. Sděluje přesně to, co se snažím sdělit, když beru děti do přírody. Byla to spíš náhoda, že mi přistála v košíku, ale velmi šťastná náhoda. Řadím ji do knihovny vedle Malého prince.

14.02.2024 5 z 5