noctambule noctambule komentáře u knih

Sára - Biblické ženy Sára - Biblické ženy Marek Halter

Příběh Sáry je velmi čtivý. Především vypráví o silné ženě, která se nevzdávala a bojovala za svou lásku, za své sny.

02.04.2012 4 z 5

Jeden musí z kola ven Jeden musí z kola ven John le Carré (p)

Jeden musí z kola ven je fajn detektivka, která záměrně složitě popisuje celkem jednoduchý příběh. George Smiley hledá ruského špeha ve vlastních řadách a to těch nejvyšších. Čtenář se seznamuje se spletitým systémem tajných služeb a poznává spoustu postav, na mě až moc. Vyprávění se odehrává ve dvou rovinách, jednak v přítomnosti, kdy George navštěvuje bývalé špiony a pátrá po zrádci a druhak ve vzpomínkách, odlišení není jednoduché, ale člověk se časem zorientuje. Smiley vzpomíná na minulost často, nejen na bývalé spolupracovníky, ale i na svou ženu Ann, která se na scéně objevuje pouze v jeho myšlenkách, jejich zvláštní vztah je jedním z nejzajímavější komponentů. Na čtenáře čeká bonus v podobě nezanedbatelné role bývalého Československa. Je příjemné se setkat v britské detektivce s českými destinacemi, třeba když si jeden z hrdinů koupí párek v Chocni (dost ujížím na detailech:-) Příběh plyne pomalu, ale je cítit pevná autorova ruka. Je to moje první kniha od Le Carrého, ale snad ne poslední. Knihu doporučuji milovníkům tohoto žánru. Film je díky hereckému obsazení výjimečně o trochu lepší než kniha.

08.03.2012 4 z 5

Příliš brzy starý, příliš pozdě moudrý Příliš brzy starý, příliš pozdě moudrý Gordon Livingston

Gordon umí slovy pohladit po duši, ale zároveň říká nepříjemnou pravdu. Fajn kniha na zamyšlení a ještě dodá optimismus.

31.01.2012 4 z 5

Závoj a džíny: Ženy v islámském světě Závoj a džíny: Ženy v islámském světě Pavla Jazairiová

Bylo to moc zajímavé čtení. Člověk má možnost porovnat postavení žen (muslimek) v různých státech, tak jak to vnímají samotné ženy. Popisovány jsou zkušenosti z muslimských zemí, ale třeba i Francie nebo ČR.

10.11.2011 4 z 5

Lov lososů v Jemenu Lov lososů v Jemenu Paul Torday

Perfektní satirická kniha pro milovníky britského humoru. Paul Torday jako nadšený rybář si vybral pro svou prvotinu dost absurdní námět. Děj se sice točí kolem bláznivého nápadu dostat lososy do Jemenu, ale je to stravitelné pro nerybáře. Autor se dotýká spousty témat, především politiky, pak také krize v manželství, mezilidských vztahů, otázek víry, důvěry, ale třeba i terorismu. Kniha je psána originálně a čtenář má možnost porovnávat události z pohledu různých osob. Doufám, že filmové zpracování mi výrazně nezhorší dojmy.

06.11.2011 5 z 5