netopýr088 netopýr088 komentáře u knih

Zrnko pšenice Zrnko pšenice Ngũgĩ wa Thiong’o

boj za nezávislosť v Keni je na konci, pripravujú sa oslavy výročia jej nadobudnutia, anglickí kolonialisti pomaly opúšťajú krajinu, ale každodenné boje sú ešte stále nedobojované, a hľadanie osobnej slobody sa odohráva v hlavách žien i mužov, kde ich rozličné predstavy o nezávislostí narážajú na seba navzájom a ku tomu sa musia vysporiadať s vlastnou minulosťou, keď treba už len odčiniť krivdy. Téma stará ako ľudstvo, ale v podaní afrického autora získava nový rozmer a atmosféru. Ngugi je dlho kandidátom na Nobelovu cenu, a myslím si, že by bola v správnych rukách.

28.06.2020 5 z 5

Navždycky Navždycky Vergílio Ferreira

Spomienky a predstavy starého muža, plné protirečení a opakovaných obrazov, ktoré čitateľa privádzajú ku konečnej múdrosti jedného človeka, ktorý sa musí vysporiadať s vlastnou smtelnosťou. Celý život v jednom popoludní a v chátrajúcom dome, ktorý je vhodnou paralelou a kulisou k rozpomínaniu hlavného protagonistu. Štylisticky precízne, niektoré myšlienky sú akoby nedopovedané, aby sa umocnil efekt rozpomínania človeka, ktorý sa bojí bolesti spomienok, ale nakoniec dôjde pokory a zmierenia s vlastným nebytím.

22.06.2020 4 z 5

Lumpen románik Lumpen románik Roberto Bolaño

Neviem načo do tejto knihy vôbec dávali lacetku, pretože je to naozaj jednohubka, ktorá sa číta jedným dychom, hoci sa v nej veľa nedeje, vnútorný svet hrdinky sa nám mení pred očami a má to silu naozaj dobrej literatúry.

29.05.2020 5 z 5

Spiatočka Spiatočka István Kerékgyártó

toto je pecka, škoda že to má len 120 strán. Smiešne aj smutné, drsné ako vedia ľudia z opisovanej spoločnosti byť aj v skutočnosti, takže nesamoúčelné vulgarizmy tomu pridávajú na pravdivosti. A niektoré situácie v knihe opisované boli v skutku originálne. A k tomu ma to neskutočne bavilo, k tým štyrom hviezdam, ktoré by som tomu chcel dať, pridávam piatu, len tak, pretože treba poukázať na takéto knihy.

25.03.2020 5 z 5

Hrad zkřížených osudů Hrad zkřížených osudů Italo Calvino

Italo Calvino bol génius, bohužiaľ pre mňa, tu sa jeho genialita ukryla pred mojou vnímavosťou. Po formálnej stránke nemám čo vytknúť, a vyzdvihujem výbornú prácu s anachronizmami, ale hviezdičky dávať nebudem. Nie som kompetentný...

24.03.2020

Klaun Šalimar Klaun Šalimar Salman Rushdie

Obyčajne dávam knihám šancu maximálne 60 strán, u tejto knihy som urobil výnimku 120 a dobre som urobil. Môj exemplár knihy mi však umožnil dočítať len po stranu 378., pretože dvojlist 379-382 v ňom chýba, takže som sa vlastne nedozvedel, čo sa stalo Kašmíre v jej dome. Smola. Ak by mi niekto vedel poslať skeny vyššie uvedených strán, budem vďačný, ak mi napíše správu. Vopred ďakujem!

16.03.2020 4 z 5

Spiritus Spiritus Ismail Kadare

čítal som dávnejšie, ale doteraz to mám v hlave. Štylisticky aj formálne skvele zvládnutý román.

11.03.2020 5 z 5

Klaun Šalimar Klaun Šalimar Salman Rushdie

Tak ja to teda ešte skúsim...

08.03.2020 4 z 5

Staviteľ Staviteľ Drago Jančar

Drago Jančar je jedným z najlepších rozprávačov dneška, čo potvrdil aj v tejto knihe.

03.03.2020 5 z 5

Přepis Přepis Kate Atkinson

Kate Atkinsonová vie aj lepšie. Mierne sklamanie z mojej strany.

03.03.2020 4 z 5

Osada na pahorku Osada na pahorku Asaf Gavron

čítanie tejto knihy mi síce dalo zabrať a zhltlo si aj dosť veľa času, ale neľutujem ani jednej jej stránky.

23.02.2020 4 z 5

Nadja Nadja André Breton

neviem, čo povedať, takže som dielo asi pochopil, hoci som nepochopil ani ň, teda to čo som povedať chcel, som nepovedal...

31.01.2020 3 z 5

Bonavia Bonavia Dragan Velikić

Juj, číta sa to ťažko, ale čítať Velikića stojí vždy za námahu, pretože odpor ktorý nám jeho texty kladú, je nakoniec odmenou v podobe naozajstnej literárnej lahôdky. V každej jeho knihe nájdete kus spisovateľovej duše, presvecuje hlbočiny histórie vlastnej, vlastnej rodiny, vlastnej krajiny, vlastného sveta, akoby písal jednu jedinú knihu, a kde-tu postrácal jej čriepky po všetkých svojich knihách.

27.01.2020 5 z 5

Okná do polí Okná do polí Ján Púček

Poviedky lahodne ľudské, pán Saroyan má pokračovateľa. Krásne obyčajné príbehy, plné neobyčajného vhľadu do duše.

25.01.2020 5 z 5

Úmrtné oznámenie Úmrtné oznámenie Nikolaj Semenovič Jevdokimov

príbeh o vojnou postihnutom človeku, ktorý z falošného strachu roky necháva svoju rodinu vo viere, že zomrel

22.12.2019 3 z 5

Hanba Hanba Salman Rushdie

Rushdieho večná téma, boj dobra so zlom, rozdiely medzi východom a západom, a... láska vo všetkých svojich podobách. S nadhľadom a s humorom napísaná kniha (v autorskej reči na nikom nenechal nitku suchú), kde symboly znamenajú viac, než sa na prvý pohľad zdá. História o vzniku štátu Pakistan zabalená do rozprávkového hidžábu. Alebo čo to vlastne bolo?
Salman Rushdie je dôležitým spojovníkom medzi Áziou a Európou, oba kontinenty miluje a to mu umožňuje kriticky sa vyjadrovať k obom kultúram. To, čo mám na jeho písaní rád, som v Hanbe určite našiel a teda ma nesklamala, ale na 5 hviezd to dnes nebude.

05.10.2019 4 z 5