Zrnko pšenice

Zrnko pšenice https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247970/bmid_zrnko-psenice-CI5-247970.jpg 5 6 4

Klasický román keňského autora, který kromě angličtiny píše také kikujsky, zachycuje život v jeho vlasti před vyhlášením nezávislosti a těsně po této události (1963). Díky příznivému podnebí zejména v keňských horách se v Keni usazovali Britové. Snad i proto došlo v 50. letech minulého století ke krvavým střetům, když se v lesnatém terénu vydávali na partyzánské přepady bojovníci hnutí Ma Mau. Odchodem koloniálních úředníků a důstojníků ze země však problémy nezmizely, protože pokračovaly ostré spory mezi Afričany. Ngugi wa Thiong'o názorně odhaluje jejich příčiny…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

A Grain of Wheat , 1967

dacek
28.06.2023 4 z 5

Nejedná se o moc jednoduché čtení - události o kterých jsem věděl příliš málo a postavy, které jsou mi chováním přiliš vzdálené. Přišlo mi, že v každé kapitole se skáče na jinou postavu, kterých je až příliš na docela malém prostoru. I tak můžu určitě knihu doporučit, protože se jedná o důležité události z Afriky z doby vyhlášení nezávislosti. Doporučuji si přečíst předem nějaká fakta, ať se čtenář lépe v ději orientuje.

freejazz
27.02.2022 5 z 5

keď táto kniha vyšla, pracoval som v kníhkupectve. netušili sme, čo je to za knihu, ale videlo sa nám zábavné predávať ju. autor neznámy, obsah neznámy. len sme súťažili, komu sa ich podarí predať viac - a či sa ju vôbec niekomu podarí predať. podarilo sa mi to tiež.

po rokoch som knihu našiel v knižnici, tak som ju zo žartu zobral, že ju prinajhoršom odložím ako nečitateľnú. bol som však prekvapený, aký výborný román to je. prečítal som ju na jeden záťah a popri dobrom príbehu som sa dozvedel aj niečo z dejín Afriky a špeciálne Kene.

odporúčam všetkým čitateľom, unaveným existencialistickými plkmi z unudených zbytočných životov naozajstných kaviarenských povaľačov a neuznaných géniov, ktorí riešia stav svojho pohlavia a nedostatok genderovo neutrálneho toaletného papiera v lietadlách.

netopýr088
28.06.2020 5 z 5

boj za nezávislosť v Keni je na konci, pripravujú sa oslavy výročia jej nadobudnutia, anglickí kolonialisti pomaly opúšťajú krajinu, ale každodenné boje sú ešte stále nedobojované, a hľadanie osobnej slobody sa odohráva v hlavách žien i mužov, kde ich rozličné predstavy o nezávislostí narážajú na seba navzájom a ku tomu sa musia vysporiadať s vlastnou minulosťou, keď treba už len odčiniť krivdy. Téma stará ako ľudstvo, ale v podaní afrického autora získava nový rozmer a atmosféru. Ngugi je dlho kandidátom na Nobelovu cenu, a myslím si, že by bola v správnych rukách.

Abroš
18.02.2020 5 z 5

Zajímavá kniha od pro mě nezvyklého autora.Dramatický popis přelomových kapitol keňských dějin.Autor popisuje dramatické střety keňských partyzánů s britskými farmáři,kteří se usazovali kvůli příznivému klimatu hlavně poblíž keňských hor.Po odchodu kolonistů problémy nezmizely a začaly spory mezi Afričany.

keňská literatura

2011  75%Postkoloniální myšlení II