Monikahor Monikahor komentáře u knih

Elizino tajemství Elizino tajemství Dominik W. Rettinger

Knížka se mi velmi dobře četla. Na rozdíl od jiných knih zde byl přechod mezi "současností" a minulostí vždy jasný a tím příběh pochopitelný a čtivý. Trochu mě zklamal konec knihy - ne samotným příběhem, ale v posledních pár kapitolách, kde přichází závěr/rozuzlení/zakončení je vše psáno tak nějak neurčitě, mlhavě, možná až uspěchaně, což bylo jiné, než celý zbytek knihy. Jinak ale kniha zajímavá a tím, že jsem v Osvětimi byla, mohla jsem si mnohé věci reálně ztotožnit a tím se do příběhu víc vžít. Dotýká se tématu, o kterém jsem ještě nečetla, takže jsem se dověděla něco nového a to je velké plus.

29.08.2023 5 z 5

Nejmenuji se Miriam Nejmenuji se Miriam Majgull Axelsson

Na knihu jsem četla mnoho pozitivních komentářů. Bohužel jsem byla trošku zklamaná. Kniha se mi vcelku špatně četla. Ne kvůli tématu, kterému se věnuje - přežití holocaustu, ale kvůli stylu psaní. Autorka zabíhá do 3 životních etap hrdinky - doba v koncentračních táborech, doba těsně po osvobození a aklimatizace ve Švédsku a doba po cca 70 letech. To by mi ani tak nevadilo, kdybych se neztrácela v tom, jaké období to zrovna je. To jsem pochopila vždy až po 2-3 větách, prolínalo se to až moc a působilo to zmatečně. Také mě zklamalo, že jsem se vlastně moc nedověděla. Téma zacházení s Romy před válkou či během ní, život v koncentračních táborech či poválečné problémy jsou zde nastíněny jen tak lehce (i když pro někoho určitě ne). To co si z knížky nejvíc pamatuji je neustálé "samonapomínání" hrdinky, že nesmí na nic vzpomínat, nesmí nic říct a to mě po pár stránkách spíš rozčilovalo, než že by vyvolávalo soucit a pochopení. Samotný příběh mě zaujal vlastně až skoro na konci. Přesto nemohu říct, že je kniha špatná, určitě si své čtenáře najde, jen já čekala něco víc.

27.06.2023 4 z 5