mirkoczentovic mirkoczentovic komentáře u knih

Stan Mikita - Naveky Čiernym jastrabom Stan Mikita - Naveky Čiernym jastrabom Stan Mikita

Graficky výborne spracovaná kniha o skvelom hokejistovi, ktorá by však na zanechanie hlbšieho dojmu predsa len potrebovala o čosi viac strán.

07.12.2017 4 z 5

Lož na kolesách: Pád Lancea Armstronga Lož na kolesách: Pád Lancea Armstronga Juliet Macur

Hoci sa v názve knihy objavuje len jediný cyklista, nedajte sa zmiasť. Zďaleka nie je len o Armstrogovi, hoci ten zostáva hlavným protagonistom. V širšom kontexte totiž odkrýva krutú pravdu o profesionálnej cyklistike v časoch, keď bol doping využívaný takmer rovnako často ako obyčajné iontové nápoje.

07.12.2017 5 z 5

Tenisový génius Roger Federer a jeho příběh Tenisový génius Roger Federer a jeho příběh René Stauffer

Najlepší tenista všetkých čias? Zrejme áno (a to fandím Nadalovi)...

Najlepšia tenisová kniha všetkých čias? Takmer určite nie (autobiografiu Rafu, no najmä Agassiho kladiem o stupienok vyššie), ale i napriek tomu ide o nesporne kvalitné a podarené dielo. Hoci je písaná vecne a na rozdiel od spomínaných autobiografií s istým pochopiteľným odstupom, prerod z večne nahnevaného mladíka ničiaceho rakety na elegána s učebnicovou technikou popisuje komplexne a zaujímavo.

07.12.2017 4 z 5

Tehelné pole - Chrám futbalu Tehelné pole - Chrám futbalu Juraj Šebo

Autor je skvelý rozprávač a dokáže vystihnúť čaro všedne nevšedných chvíľ strávených na štadióne či v jeho okolí. A hoci som sa do týchto nostalgických príbehov ponáral veľmi rád, prepracovanejšia faktografia - ktorá, pochopiteľne, musela ustúpiť autorovmu zámeru - mi predsa len trochu chýbala.

Kniha je podľa môjho názoru vhodná najmä pre pamätníkov, ktorí ešte slávne časy Tehelného poľa zažili na vlastné oči, než pre mladšie ročníky, ktoré mali do činenia už len (v lepšom prípade) s poloprázdnymi tribúnami.

07.12.2017 3 z 5

Šachová novela Šachová novela Stefan Zweig

Čo je vlastne šach, prečo jeho čaru podliehajú generácie a ako môže zmeniť náš život? Na všetky tieto otázky (a mnohé ďalšie) dal Zweig touto knihou azda tú najelegantnejšiu a najvyčerpávajúcejšiu odpoveď. Kráľovská hra je však len javiskom pre jedinečnú sondu do duše dvoch diametrálne odlišných mužov.

Autor mi nedovolil knihu zatvoriť. Dojem z tohto diela vo mne pretrval určite dlhšie vtedajšia plavba z USA do Argentíny. :-)

Pre šachistov povinnosť, pre laikov viac než len rozptýlenie. Jazykovo podkutým čitateľom odporúčam siahnuť po nemeckom origináli, slovenský preklad oproti nemu pokrivkáva (český je však na tom možno lepšie).

07.12.2017 5 z 5