mirimëkarolina mirimëkarolina komentáře u knih

Aliance Aliance Veronica Roth

Bylo to jiné než dva předchozí díly. Ale kniha se mi líbila. Ten konec je dojemný a krásný. Špatně krásný.

02.07.2014 5 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Od knihy jsem toho očekávala celkem hodně, protože jsem na ni na internetu četla mnoho velmi kladných reakcí.

Nemůžu říct, že bych se do Divergence hned začetla - ano, autorka má pěkný styl psaní, ale na začátku se mi dost často stávala divná věc. Prostě jsem místy nechápala, jak informace byla myšlena. Když jsem například četla nějaký popis, občas jsem si to hned nemohla představit nebo jsem určitou část musela číst dvakrát, abych ji plně pochopila.
Upřímně, tohle se mi příliš často nestává. Spíš ale byla chyba ve mě, možná jsem na čtení potřebovala víc klidu.
Nestávalo se mi to však pořád a postupem jsem si již vše dokázala představit, jenom části na začátku mi nešely nějak "vstřebat". :(

Kniha je psána ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Tris. Jak jsem už psala, styl psaní mi vyhovoval.

Divergence má přes tři sta stran a proto je zřejmé, že v ní najdeme nudnější části. Většinou mě však čtení bavilo a místy mě úplně pohltilo (teď mám na mysli hlavně druhou půlku knihy). Líbí se mi, že v knížce se pořád něco děje a jen málokdy najdeme taková ta "hluchá místa". Kniha byla akční, velmi napínavá a romantická - s tou romantickou linkou však děj nějak přehlcen nebyl. Jsem také ráda, že autorka sem nezasadila milostný trojúhelník, protože ten mi upřímně poslední dobou dost leze krkem.
Občas jsem se i zasmála.

Svět, do kterého Veronica Roth zasadila děj, je originální a zajímavý. Našla jsem některé nedořešené věci, takové "díry v ději". Jde však o první díl a myslím, že spisovatelka udělala dobře, když nevyzradila hned všechno. Mám tak větší chuť číst dál a přečíst celou trilogii, protože chci zjistit odpovědi na své otázky :).

Postavy. Tris jsem si oblíbila - je statečná, odhodlaná, chytrá a dobře jí to pálí. Někdy se nezachovala tak, jak jsem očekávala, byla trochu nepředvídatelná. V nějakých recenzích jsem četla, že je velice sobecká a namyšlená, já s tím však úplně nesouhlasím. Občas mi přišla maličko sebestředná a místy se k ostatním nechovala zrovna nejohleduplněji a nejlaskavěji, ale to se v její situaci dá snadno pochopit.
Moje nejoblíbenější postava v knize je však Čtyřka. Když tam byla poprvé jeho přezdívka, zírala jsem na papír jak zjara (jak si někdo může říkat podle čísla?!), ale později je jeho přezdívka pochopitelná. On je velmi povahově komplikovaný, ale velice jsem si ho oblíbila. Je záhadný a silný jako mnoho knižních hrdinů, ale má v sobě mnoho originálního a složitého.
Postavy v knize (i vedlejší) jsou podle mého pěkně propracované. Co dodat.

S druhou polovinou knihy se napětí stupňuje. První část jsme mohli sledovat běžný výcvik v Neohroženosti (což je poměrně originální, vezměte si třeba Harryho Pottera - Rowling nikdy nepopisovala normální rok v Bradavicích, kdy se nic divného nedělo). A ten konec... No prostě, wau. Vyvolal ve mně strašně moc emocí. Za něj hodně chválím. Ještě že jsem hned měla po ruce druhý díl :).

Na konec: Nevěděla jsem, jestli mám dát 4 nebo 5 hvězdiček... Nakonec u mě vyhrálo 5, protože jsem nahlédla k tomu, že jde o autorčin debut.

Více si můžete přečíst tady: http://karolina-kahounova.blog.cz/1406/recenze-povstalecka-trilogie-divergence

17.06.2014 5 z 5