Miksa Miksa komentáře u knih

Stříbrné město Stříbrné město Radek Sterakdary Starý (p)

Svět úžasně vymyšlený, historie, magie, celkový lór knihy má hlavu a patu. Děj knihy má spád, možná až trochu moc rychlý - myslím, že druhá polovina knihy by se dala protáhnout jednou tolik, ale to není tolik podstatné, stejně jako občasné překlepy, zopakování jedne situace, která se už stala, se dají přehlédnout a mávnout nad nimi rukou.
Co mi ovšem víc vadilo, bylo neustálé opakování fráze "opravdový hrdina", která se v knize vyskytovala jako spojení snad stokrát; chápu, že o tom přesně pojednává celý příběh, ale myslím, že se fráze dá poměrně snadno nahradit jiným spojením. Arila mi jako ženská hrdinka kupodivu nepřišla otravná, jak to mám u mnohých jiných hrdinek, naopak jsem se do ní dokázala poměrně snadno vžít. Dále musím ocenit propracovanost napůl hlavního záporáka, že to není jen zapšklá schránka bez duše toužící pouze po konání zla. I další postavy měly své příběhy, ačkoliv mě mrzí takové ploché zakončení, že ani nevíme, co se s některými vlastně stalo.
Hodnotila bych celkově knihu 4* a +1* jako uznání Stérovi. Pět hvězd si kniha zaslouží, je to sice prvotina s překlepy a trochu velkým zrychlením na konci, ale pořád je to prvotina a velice dobrá. Moc se těším na druhý díl! Věřím, že druhá kniha je napsaná ještě mnohem lépe, a že Stéra bude s každou další napsanou knihou blíž dokonalosti :)

28.09.2021 5 z 5