MiF MiF komentáře u knih

A objevíš poklad, který v tobě dřímá A objevíš poklad, který v tobě dřímá Laurent Gounelle

Abych byl upřímný, dlouho jsem odolával manželce, která mi tu knihu doporučovala. Nakonec, abych měl klid, jsem jí otevřel s tím, že si něco přečtu, abych správně zodpověděl "kontrolní otázky". Můžete mi to věřit, nebo také ne, ale přečetl jsem jí za odpoledne - byla neděle a měl jsem prostě čas.
Nejdříve co kniha určitě není. Není to manuál, jak přivést ateistu k víře, není to ani srovnávací studie křesťanství, taoismu a hinduismu, jejichž úryvky byly na některých místech použity.
A o čem tedy je a proč stojí za to si ji přečíst? Podle mého (ale nikomu to nevnucuji a je mi také jedno, jestli si někdo myslí opak) je o tom, jak se lidé snaží tisíce let nalézt "recept" na šťastný život. Hledají všude možně, zkoušejí všechno možné a nemohou nalézt. Jedno místo při tom však stále opomíjí - hledat sami v sobě. A právě o tom kniha je. To je její poselství.
Od knihy jsem nic nečekal, ba ani jsem si nevzpomněl, že jsem od tohoto autora již nějaké knihy četl. O to víc jsem si z ní vzal (viz paralela na str 167). Mnohé věci jsem uviděl v nových souvislostech a lépe tak zapadají do mého světonázoru. A Domina se mýlí, víra JE DŮLEŽITÁ! Víra nás totiž drží při životě. Ale víru lze, jako všechny dobré věci, i zneužít k ovládnutí člověka - to když si necháte od někoho říkat, v co a jak správně máte věřit. A nemusíte nutně věřit v nějakého boha, co takhle věřit v sebe a své schopnosti? To je hlavní myšlenka knihy.
Na závěr si na základě mého pochopení obsahu knihy dovolím tipnout, že DominaCZ přikládá příliš velkou důležitost vnějšímu projevu, což jí znesnadňuje zaměřit se na podstatu (s tím mají problém všichni, já také). Dále jí přeji, aby se měla ráda a přestala o sobě pochybovat, protože je milá a fajnová ženská. :-) A ten nick si můžeš klidně změnit, nijak ti to neubere. :-D
P.S. Jo a jsem ateista!
P.P.S. A do kostela chodím rád. V létě je tam chladno a je to jedno z mála míst, kde můžete v klidu přemýšlet, protože tam nikdo nehuláká a doprava je tam slyšet minimálně. Navíc slunce dokáže přes barevné vitráže oken vykouzlit neskutečnou nádheru! :-)
P.P.P.S. Komentář jsem nenapsal ani pod svou nejoblíbenější knihu "Návrat z hvězd"!
A teď už doopravdy končím. :-)

05.02.2018 5 z 5

Hodina mrtvých očí Hodina mrtvých očí Harry Thürk

Pohled na poslední válečnou zimu 2. světové války očima německého vojáka. Žádná oslava hrdinství, jen krev, zima a pochyby zda to, co dělají má smysl. Syrová realita i když jsou tam i ideologické pasáže. Kniha vyšla v NDR - v bývalém východním Německu.

08.10.2017 4 z 5