Mi--LADA Mi--LADA komentáře u knih

Slovník světových literárních děl 1 A-L Slovník světových literárních děl 1 A-L Vladimír Macura

Kniha sice vyšla za socialismu, ale když jí odpustíme politický nádech, pořád zůstává slušným slovníkem pro přehled o tom, co: kdo-kdy-kterou dnes již klasiku napsal. O nestárnoucnosti svědčí to, že si druhý díl slovníku nedávno půjčil od mého bratra kamarád z VŠ a už smutně nahlásil, "že se mu ta půjčená knížka nějak záhadně ztratila.":) Takže nám doma zůstal jenom ten první díl a já mám další, opakované ponaučení o tom, že se knihy půjčovat nemají.

25.09.2018 4 z 5

Tři anglické lásky Tři anglické lásky Ivana Mudrová

Vizuálně velice povedená kniha s podtitulem: Osudy a krajinami Jane Austenové, sester Bronteových a Daphne du Maurier. Obsahuje mnoho krásných barevných fotografií z míst, kde spisovatelky pobývaly, dále jsou zde jejich podobizny, najdeme však i titulní listy či ilustrace k románům až po návrhy scén pro divadelní adaptace. O fotkách z televizních či film.zpracování děl ani nemluvě. Po obrazové stránce není této knize opravdu co vytknout. Je to dárek pro fanynky oblíbených autorek, které toho zatím o jejich životech příliš mnoho nevěděly.
Jedná se o stručnou, dobře napsanou a líbivou knížku pro radost, díky níž se můžeme toulat po romantických panských sídlech a po přírodě, které inspirovaly buď samotné autorky nebo tvůrce filmových zpracování. Můžeme nahlédnout do jejich světa, dozvědět se něco o tom, jak autorky žily a čím se inspirovaly, co je ovlivňovalo a jak vznikala dnes již klasická díla. Nechala jsem se snově unášet kouzelnou poetikou anglické krajiny, "chodila" s úsměvem jejich cestičkami a zažívala čistou čtenářskou radost.

24.09.2018 5 z 5