meredithxx meredithxx komentáře u knih

Medovník s pepřem Medovník s pepřem Alena Adrianet Heinrichová

Už delší dobu si říkám, že bych si ráda přečetla knížku, která není jen o lásce a o tom, že život holky začne dávat smysl ve chvíli, kdy začne chodit se sexy klukem (který často není vůbec tak skvělý), takže Medovník s pepřem zněl jako to pravé - nádherná obálka a anotace, která slibovala něco nového... navíc jsem si něčím podobným taky prošla, takže jsem si říkala, že se konečně u nás vydávají i knihy, které mohou předat něco důležitého.

Bohužel musím říct, že není o co stát - ano, je to čtivé a styl psaní / humor mě vlastně bavil, ale tím to tak končí, protože dějově (nebo spíš ne-dějově) není o co stát. A to té knížce hodně ubližuje.

Trochu spoilery, takže bacha:

Když v knížce hlavní postava mluví o tom, že napíše tuhle knížku, popíše ji těmito slovy: „Je to příběh o dvou umělcích, šperkařce Adrianě a herci Matyášovi. Ona ho miluje, ale nejsou spolu a celou tu dobu se vlastně snaží přijít na to, jak jejich vztah vnímá Matyáš. Přitom se ti dva pokouší vzájemně nezabít a brát to nějak s humorem.“ A kdybych tohle dostala, tak jsem nadšená, ale ona je to vlastně typická YA knížka jen s tím rozdílem, že ty dva spolu nejsou.

Začnu tím, že jsem Adri vůbec nevěřila, že je to Matyáše zamilovaná, což je v knížce, která na tom má být postavena, velký problém - a už vůbec by mě nikdo nepřesvědčí, že je do něj zamilovaná roky. Na to mi tam chybělo spousta scén (probrečené noci, stalkování sociálních sítí Matyáše i jeho přítelkyně, porovnávání s tou přítelkyní, snaha vyvolat pořádně žárlivost…) - spíš mi přišlo, že se jí líbí/mu crush a bojí se vztahů, tak se upíná na Matyho, protože ví, že je nedostupný (ať už proto, že někoho má, nebo proto, že o ní nestojí).

Celý ten "děj" se točil kolem toho, že Adri chodí do divadla s nějakým novým kamarádem či kamarádkou. A sama o sobě by mi absence děje nevadila, kdyby to autorka vyrovnala právě tím prožíváním té neopětované lásky – místo toho je tam asi tak milion vedlejších postav, které (když jde o kluka) Adri balí anebo jí jen dělají společnost a místy se vyjádří k Matyášovi (přitom tam ale není žádná kamarád, která by byl vyloženě proti němu a pomáhal Adri se přes něj dostat).

Další mínus spočívá v tom, že i když se autorka snaží tam nějaký ten děj nacpat, tak jsou to spíše ubohé pokusy – chvíli to vypadá, že Adri pracuje jako šperkařka a je v tom dobrá, aby to o 20 stran spíš působilo jako její koníček. Do toho píše knížku, má brigády, studuje a očividně má spoustu volného času, protože pořád někam chodí a jezdí. Do toho čtenář ani neví, kdy se knížka odehrává, protože i když se tam mihne, že „spolu půl roku nemluvili“ nebo „po dvou měsících“, není tam vidět žádný vývoj postav (Maty má snad bipolární poruchu a Adri je případ sám o sobě).

Moje největší zklamání ale pramení z toho, že autorka píše o tématu, o kterém se často nemluví, a tahle knížka by mohla vážně pomoct spoustě holek (ale i klukům), které jsou zamilované do někoho, kdo je jen využívá… problém je, že já vlastně ani nevím, jestli to ten Maty dělal, protože i když by nevyhrál cenu za největšího gentlemana a i jako přítel stál za houby, tak to vlastně nebylo nic tak hrozného (to Adri mu pořád psala, on po ní nic nechtěl – a i když s ním Adri dlouho nemluví, tak to nechává být a píše mu ona). To spíš chování Adri bylo problematické – nelíbí se jí, co jí dělá Maty, tak to samé dělá x dalším klukům a je to v pohodě? Soudí lidi, i když je nezná, a to jen proto, že chodí s někým, kdo se jí líbí? A jak říkám, pro tohle všechno bych měla pochopení, ale to bych Adri musela věřit, že je do Matyho zamilovaná…

Navíc ten konec byl až moc uspěchaný – Adri má být do Matyho zamilovaná roky a pak stačí tak málo, aby se probrala? Tedy snad probrala, protože ten konec na to moc odpověď nedává…
V souhrnu jde o čtivou knihu, která má fajn humor, ale obsahově je to prostě bída – což je škoda, zvláště když jde de facto o autobiografii autorky.

Pokud vás zajímá kniha, která řeší vztah, kdy kluk tu holku využívá, tak doporučuju sáhnout po knížce od Holly Bourne - Místa, kde jsem plakala , taje parádní a autorce se tam daří mnohem lépe ukazovat, co je problematické chování.

01.06.2022 1 z 5