Medwědice Medwědice komentáře u knih

Na volné noze Na volné noze Robert Vlach

Když se mi knížka dostala do ruky, můj první dojem byl z její „velikosti“ - jak může být tak tlustá kniha napsaná kvalitně a srozumitelně? Opravdu jsem si myslela, že bude plná bezduchých plků a prázdných slov a do čtení se mi ani nechtělo. Snad mi autor odpustí, že jsem soudila, aniž jsem otevřela – lituji toho ;-) Po začtení jsem totiž zjistila, že to vůbec není kniha, kterou bych přečetla a poslala dál. Je plná nápadů, tipů a rad, se kterými se dá pracovat dál. Bohužel mi moc nevyhovuje formát – pevná vazba A5, tloušťka 5 cm a váha téměř 1,3 kg. Není to prostě knížka, se kterou bych si mohla sednout na lavičku do parku, nebo ji vytáhla v MHD (nebo vůbec vzala do batohu, o kabelce nemůže být ani řeč). Víc by mi sedla měkká vazba a nejlépe A4. Ač se tedy autor ohrazuje, že nenapsal žádnou učebnici, s knížkou by se dalo skvěle pracovat a vracet se k ní – zvýrazňovat, lepit záložky či vlastní poznámky či ToDoList. Bohužel se v ní zpětně špatně vyhledává. Je to přeci jen text, text, text, tabulka, graf, text (i když je použité tučné písmo a kurzíva, pořád to jako celek dost splývá).
Trochu i k obsahu – nebudu tvrdit, že jsem ji už celou přelouskala – to se zatím nepodařilo, nicméně se čte velice dobře. První kapitola je bohužel přehnaně obšírná a zbytečně vleklá a vlastně jediné, co jsem si odnesla, je fakt, že freelancera je složité definovat :-D Autor samozřejmě dále popisuje mnohem záživnější záležitosti a to prakticky celý proces podnikání od jeho zrodu a začátku přes know-how až po vedení firmy a týmu pracovníků. V jednotlivých kapitolách najdete množství rad, ale i zkušeností, a to nejen autorových, a statistických faktů. Ty naopak velmi vítám, jelikož se dostáváte hlouběji do problematiky a navíc nikde nenajdete podobná fakta takto zpracovaná a pohromadě. Velmi oceňuji shrnutí a hlavní myšlenky na konci kapitol, dá se podle toho alespoň trochu orientovat. Spoustu kapitol obsahuje také nespočet tipů, např. jak se lépe zorganizovat – jaké nástroje a proč používat pro správu a vytvoření poznámek a nápadů, jakým způsobem vést dialog s klientem, jak uchovávat a zpracovávat nejrůznější data, se kterými pracujeme, pojednání o zákaznících i cenotvorbě a financování, sebevzdělávání, marketingu.
Nepracuji jen s knížkou samotnou, ale jelikož mě podněcuje k přetvoření rad na mé vlastní podnikání, musím mít po ruce tužku a blok a zapisuji své vlastní myšlenkové pochody, nápady, ale i zcela konkrétní cíle.
Jsem přesvědčená o tom, že až se prokoušu na konec knížky, budu bohatší o spoustu informací a uvědomělejší, co se mých cílů týká. Jednoznačně doporučuji každému, kdo s podnikáním začíná i kdo už v rozjetém vlaku je. Nikdo Vám nemaže med kolem pusy, ale velmi věcně Vás připravuje na možné komplikace na cestě k úspěchu a dává podnět k zamyšlení a kreativitě.

30.09.2017 5 z 5