maryzka maryzka komentáře u knih

Řídících Márinka - 4. díl Řídících Márinka - 4. díl Felix Háj (p)

Tak nějak slabý odvar, dobrý příhody o pouti. Jinak opět nuda.

19.01.2024 2 z 5

Barva krve,  dědictví Barva krve, dědictví Helena Malířová

Tak jsem si po mnoha letech přečetla tuto knihu. A myslím si to, že autorka to napsala trochu biografickou formou. V postavě Karolíny zachycuje námluvy její maminky( pokud mohu věřit knize od její sestry herečky Růženy Naskové) tak její maminka zažila něco podobného, ale se šťastným životem, v postavě její dcery Pavlíny je trochu pokroková a bouří se proti tradicím a morálce měšťanského života, který bohužel končí katastrofou a v postavě Márinky je myslím autorka ovlivněna částečně svým životním partnerem spisovatelem Ivanem Olbrachtem, kde popisuje počátky dělnického hnutí.

18.01.2024 3 z 5

Řídících Márinka - 3. díl Řídících Márinka - 3. díl Felix Háj (p)

Tato kniha byla docela zábavná, u některých situací se člověk zasmál. Líbila se mi kapitola o cvičení požárního poplachu ve škole.

18.01.2024 2 z 5

Ulička chudých milenců Ulička chudých milenců Vasco Pratolini

Autor nám vypodobňuje jednu florentskou uličku, kde žily lidé na pokraji společnosti i když jedna rodina pochází z lepší vrstvy, ale byla donucena se tam asi nastěhovat. Lidé s tragickým osudem, lásky láskyplné, směšné i tragické, nastupující fašistické hnutí komunistická strana Itálie i prostitutky i jedna vysloužilá.

15.01.2024 3 z 5

Řídících Márinka 2. díl Řídících Márinka 2. díl Felix Háj (p)

Tento díl mě moc nebavil

14.01.2024 1 z 5

Řídících Márinka - 1. díl Řídících Márinka - 1. díl Felix Háj (p)

Nevím jak to komentovat. Autorka se asi po úspěchu Káji Maříka pokusila napsat další příběhy o dětech a pokusila se to napsat o děvčeti typu ,, Káji Maříka". Už kdysi bylo napsáno, že tato série moc úspěšná nebyla. Je pravda, že jsem se někde nasmála, ale vypravování domácích zvířátek to moc se mi nelíbilo. Uvidím u dalších děl.

12.01.2024 2 z 5

Vesnické povídky Vesnické povídky Antonín Trueba

Jak vidno i když je tu popsán život ze španělského venkova i když je to starý dost dlouho, tak byl pomalu stejný jako u nás těžká práce, klevety sousedek, víra boha i varování před pekelnými plameny i také to , že žena pod sukni schová manželovi hříchy i slabiny jako hospody i hraní karet.

11.01.2024 3 z 5

Poslední dny v Berlíně Poslední dny v Berlíně Paloma Sánchez-Garnica

I když to čtenář/ka ohodnotila dole pode mnou a má moji pochvalu tak jsem při čtení přemýšlela jak jí okomentovat. Kniha má dost velký rozsah období - dotýká se období změn v tehdejší Rusku ovšem lehce, poté se dotýká 30. let , kdy začalo v Německu nacistické šílenství a v Rusku šílenství tzv. stalinismu. I když jsem nikde nečetla, že se na carském dvoře objevili lidé ze Španělska. Autorka napsala knihu tak, že lidé se snaží tu chaotickou dobu přežít. Hlavní hrdina Jurij hledá matku, kterou při svém útěku zanechal v Rusku, poté pomůže člověku, kterého zmlátí hnědé nebezpečí( košile, které nosili rváči a příznivci Hitlera při pouličních bojů), ten člověk mu pomůže o pár let později v Rusku, naivní jak v Berlíně, tak v Rusku, ženská žárlivost, která pak vyústí v vzájemnou oporu na konci války. a pak po válce překotný odjezd do Švýcarska, kde jsou rádi, že všechno přežili. Zapomněla jsem dodat, že jsou tu ještě zkušenosti hrdiny z Ruska. Občas ten hrdina byl naivní, že se nestačí divit jak to mohl Jurij vlastně přežit.

11.01.2024 3 z 5

Rodina Augusta Zátky Rodina Augusta Zátky Lucie Swierczeková

Augusta Zátku zná každý kdo v obchodě nakupoval, nakupuje jeho těstoviny. Proto jsem byla zvědavá na tuto knihu a přiznám se, že i kvůli Marii Pujmanové pokud jsem si nikde nepřečetla, že byla provdána byť krátce do této rodiny. Kniha je rozdělena do čtyř oboru i když nevím jak to říct - soukromý život, společenský byť spojený trochu s politickou, podnikatelský. Jednu hvězdičku ubírám za život politický- opravdu národnostní boje mezi panslavismem a germanizmem fakt nemusím i když to občas vře pořád do současnosti, spolky už byli lepší no a podnikatelský život taktéž. Ale jsem ráda, že je tam rodokmen, který usnadňuje orientaci v soukromým životě.

07.01.2024 4 z 5

Nová naděje Nová naděje Margit Steinborn

Pokračování prvního dílu ,, Nové nebe" Psána o druhé světové válce, která moc dobře nedopadla pro Německo- museli se s tím hodně vypořádat a vlastně to do 50. let museli táhnout ženy, bohužel muži buď padli nebo byli v zajetí v Rusku. Tak mě ta kniha připadá taková psychologická i když se šťastným koncem, jenom jsem se pouze nedozvěděla co bylo dál s postavením berlínské zdi.

04.01.2024 4 z 5

Aletta, má dcera Aletta, má dcera Ellen Keith

Joana Vovsová a teď nevím, zda to není jméno vymyšlené nebo skutečné, protože při čtení tohoto jména jsem si vzpomněla na jinou knihu a nyní nevím jak se jmenuje o životě této paní, která zachraňovala za války židovské občany Holandska. Bohužel nějak mi unikl název knihy. Tak tedy kniha se zamýšlela nad osudy sester, které byli jak oheň a voda- jedna stála na straně dobra i když ji doba a situace přivedla do koncentračního tábora, druhá měla za manžela lovce lidí, prohlédla byť velmi těžce. Po zatčení svoji sestry se postavila na její stranu. I když se po válce zjistilo, že bylo všechno jinak.

03.01.2024 3 z 5

Rohanové: Raději zemřít nežli se poddat Rohanové: Raději zemřít nežli se poddat Jana Jůzlová

Tak opět jeden zajímavý rod, který přišel z ciziny. Vzhledem k tomu, že nám zanechal krásný, obdivuhodný zámek Sychrov, tak jsem si ji kvůli tomu koupila. Propletenec rodu i když si brali příbuzenstvo mezi sebou tak tohle bylo velmi zajímavé. I když jsem si musela pořád číst opět v rodokmenu tak tohle bylo dobrý i když tam opět byl překlep v letopočtech no ale u těchto knih spíš vydání v nakladatelství si asi musíme zvyknout. Tuto knihu také doporučuji si vzít škoda, že není menší při návštěvě zámku Sychrova. Je to skoro jako průvodce tímto zámkem.

01.01.2024 4 z 5

Harrachové: Český a rakouský rod Harrachové: Český a rakouský rod Pavel Juřík

Tak jsem si početla pár střípek o aristokratickém rodu Harrachů, kteří jsou známy z filmu ,, Krakonoš a lyžníci, kde jejich počin byl zavádění a propagování lyžování do Čech. Vzhledem k tomu, že měli majetky především v horách a později ve 30. letech velmi problematická situace tak měli horší pozici. Ale jejich sídlo ,, Hrádek u Nechanic tak to je opravdu skvost. I když kniha opět špatně natištěna, nějak se tam pořád chybuje.

31.12.2023 3 z 5

Limonádový Joe aneb Koňská opera Limonádový Joe aneb Koňská opera Jiří Brdečka

Je to zajímavé, pěkné, čtivé, ale spíš pro fandy filmu ,, Limonádový Joe " popisující jako divadelní hru, povídku pro časopis ,,Ahoj" až po film z roku 1964

29.12.2023 4 z 5

Vítr se vrací Vítr se vrací Peter Jilemnický

Vím, že jsme se kdysi o tomto spisovateli učili ve škole, ale nikdy jsem nic od něho nečetla. Tato kniha je objevena na půdě, kterou vyklízím. Přiznám se - není špatná- realisticky popsána situace dědiny skoro na samotách, kde byl život tvrdý a za války lidé žily ve strachu, zda Němci nebo partyzáni v boji neumřou civilisti, nebo zda vesnici nevypálí do základu. Román je opravdový, skutečný, ale s nádechem propagandy ruských vojsk, ale je tady poukazován vlastnosti i jiných národu a národností, které patřili do tehdejšího SSSR.

28.12.2023 3 z 5

Liechtensteinové: Pevně a stále Liechtensteinové: Pevně a stále Pavel Juřík

Zajímavá kniha, kde je popsán vznik rodu od počátku k dnešnímu. I když tento rod byl takový zvláštní pro mě jednou byli protestanti, poté se obrátili ke katolicismu a v některých knihách dokonce i za první republiky nejsou vylíčeny v nejlepším světle. Ale někdy to bylo úsměvné ( rady jednoho pána rodu jak se chovat- takový soukromý morální kodex) Ale svým způsobem člověk chápe jak si uchovali svůj majetek. Nestarali se o politiku, ale o svoje majetky a pokud byli pouze v politice velmi krátce. I když tato kniha je zajímavá, ale dost těžká ke čtení no musí se člověk dívat pořád do rodokmenu( tedy alespoň já). Ale je tady alespoň přehled sídel a především Vaduzu, který je nepřístupný( podíváš se k bráně)

26.12.2023 3 z 5

Chotkové - Ve službách státu Chotkové - Ve službách státu Pavel Juřík

Pěkná zajímavá kniha o tomto rodu, kde asi nejslavnější nebo známější osoby jsou Žofie Chotková- manželka následníka trůnu Ferdinanda z Este, Rudolf Chotek. Ale zajímalo by mě zda ještě někteří potomci žijí, ale to spíš asi ne. V tomto rodě bylo holt málo mužských potomků. Mimochodem opět kniha chyb.

24.12.2023 3 z 5

Nejkrásnější svět Nejkrásnější svět Marie Majerová

Vzhledem k tomu, že jsme se o této spisovatelce učili na škole tak mě tenkrát moc nebrala. Její rodné město jsem vždy poznala když jsem projížděla vlakem a byl u nádraží kulturní dům s její podobou a jménem, který dnes byl zbourán ( předpoklad).Co o této knize říct- Despotický rodič, matka poddajná, dcery, které mají dost doma živobytí a tak se snaží vymanit z domova, dvěma se to podaří a třetí byť s podlomeným zdravím se dává do služeb proletariátu spolu s mužem, který vyrostl taky v jiných poměrech.

24.12.2023 2 z 5

Periférie Periférie Karel Misař

Tuto knihu jsem brala jako dozvuky budovatelských románů z 50. let. Spíš autoři vzpomínali a popisovali dobu dětství, které prožili 20tých- 30tých let v Československu dospívali za okupace a na prahu dospělosti zažili jiný režim.

22.12.2023 3 z 5

Dny a noci Dny a noci Konstantin Simonov (p)

I když to napsal krásně čtenář ,, Adapa" a je to svým způsobem pravda, tak mě tato kniha připadala nudná. Moc jsem ji nechtěla dočíst, ale později popisované další boje o Volhu mě zaujali.

20.12.2023 2 z 5