Marmelka Marmelka komentáře u knih

Feťáci Feťáci Eva Dolejšová

Tak tohle byla jízda jako na tom nejlepším matru. Už když jsem knihu viděla, říkal mi můj šestý smysl, že v ruce držím něco, co mě nepustí jako před mnoha lety Memento od Radka Johna. A moje tušení bylo správné. V době Mementa byly drogy spíše něco výjimečného. V době Feťáků (dnešní) se drogy snadno seženou a lehce se po nich sahá. Umožní uniknout z reality a od problémů. Je to všechno tak jednoduché - do té doby, než si drogy vyberou svou daň. V první půlce knihy jsem měla neskutečnou potřebu podniknout nějakou osvětu ohledně drog. Pocit zděšení a bezmoci mě doprovázel na každé stránce, kdy jsem viděla, jak se hlavní hrdinové ničí. Ničí sebe. Ničí okolí. Beznaděj mnou prostupovala tak intenzivně jako když si feťák dá svoji dávku (alespoň tak si to představuji). Pak se to ale změnilo. Viděla jsem naději. Ne každého bílý prášek, alkohol či léky zničí zcela. Jakmile začnete číst, stanete se každá stránka vaší závislostí. Chcete víc a víc. Na rozdíl od drog, dojezd této literární ,,dávky,, není fyzická bolest nebo nevolnost či smrt ale spousta dojmů, myšlenek. Knihu doporučuji! Myslím, že může dost dobře sloužit jako odstrašující příklad pro všechny, kteří si pohrávají s myšlenkou nějakou takovou látku vyzkoušet ale i jako naděje pro ty, kteří její sílu pocítili na vlastní kůži. Úžasná kniha! Žádná postava vám nebude jedno. Držíte jim palce až do konce.

12.09.2023 5 z 5