mariaXhou mariaXhou komentáře u knih

Pahltné Pahltné Lukáš Polák

Kúpite si takú maličkú, nevinne vyzerajúcu knižku a dostanete grády, ktoré vám odpália dekel. Krásna obálka navnadí na niečo temnejšie, ale ani vo sne by mi nenapadlo, že sa budem takto baviť. A tým myslím baviť fakt kráľovsky. Kniha je výborná, autor postupne stupňuje nechutnosti, pri ktorých sa mi úsmev rozširoval ako ústa niektorých protagonistov v knihe. Keď už som si myslela, že si na chvíľku vydýchnem a dopijem svoju poobednajšiu kávu, prišla scéna ešte vyšperkovanejšia a tak krásne nechutná, až som si krochkala blahom. Autor nám nedá vydýchnuť, naopak graduje a servíruje nám ďalšie a ďalšie plnotučné pokrmy :) Niektoré scény sú ozaj úžasné, a vďaka. nim mi jahody, ktoré som popri čítaní jedla, chutili ešte viac :) Ďakujem za naozaj skvelé dielo, dlho ma nič tak nebavilo čítať :)

15.04.2024

Trinásť balád pre Lucifera Trinásť balád pre Lucifera Radoslav Kozák

Keď sa spojí poetická, temná duša spisovateľa so samotným Luciferom, zákonite z toho musí vzniknúť lahôdka. Nebolo tomu inak ani v tomto prípade. Moje knihomoľské srdce zaplesalo už len pri pohľade na obálku od Beáty Juritkovej, ktorá vás núti pochybovať, či kúpou knihy nezapredávate dušu diablovi i vy sami :)
Knihu som otvorila prakticky už v kníhkupectve. Už len po prečítaní autorovho venovania ma zamrazilo, ale tým krásnym, melancholickým spôsobom, ktorý vás presvedčí, že držíte v rukách niečo výnimočné – a síce kus duše samotného spisovateľa. Nemohla som sa preto dočkať, a ešte ten večer som sa pustila do prvých poviedok. Dúfala som, že knihu zvládnem na jeden záťah, a hoci ma každá bunka tela nabádala pokračovať ďalej, musela som čítať pomaly a vychutnávať si každý príbeh samostatne, dať mu vlastný priestor. A veru dobre som urobila. Každá z poviedok vyvoláva filozofické otázky a emócie, ktoré potrebovali doznieť a usadiť sa. Donútili ma premýšľať nad tým, odkiaľ sa berie zlo, prečo si ho nakoniec vyberieme a čo nás vlastne robí človekom. A verte mi, to dokáže len málo kníh.
Čítajte s dvoma pohármi dobrého rumu – jedným pre vás a druhým ... no, veď uvidíte :)

Najobľúbenejšie poviedky - Barbiturátová bábika, Fidlikant, Melódia zla, Dvere, Odtlačok.

26.03.2024 5 z 5