Maraska190 Maraska190 komentáře u knih

Maminek není nikdy dost - Strasti a slasti pěstounské péče Maminek není nikdy dost - Strasti a slasti pěstounské péče Petra Suchánková

Knížka se mi líbila, je čtivá, svěží a problematika pěstounské péče mě hodně zajímá. Mám s ní také osobní zkušenosti a mezi pěstouny řadu známých a přátel. Myslím, že výchova přijatých dětí je vždy velké dobrodružství a veliký úkol. Pěstouni mají můj obdiv a vážím si těch, kteří to berou poctivě s láskou. Tak jako v této knize, která je celá vlastně o lásce a obětování dětem. Na základě zkušeností i od jiných vím, že ty geny jsou u pěstounských dětí velmi silný faktor a musí se s nimi počítat. V tom s autorkou plně souhlasím. Je možná diskutabilní, do jaké míry ovlivňuje děti výchova oproti genům. Geny jsou ale hodně silná věc a vždycky se projeví. A u dětí, které mají genetickou zátěž, je toto riziko vždy značné. Proto je smyslem pěstounské péče udělat výchovou maximum pro to, aby se dítě cítilo v náhradní rodině spokojené a milované. Ústavní deprivace, jak ji autorka popisuje, je další specifický faktor pěstounských dětí a spolu s genetickou výbavou jsou to náročné aspekty, které výchovu dělají o to složitější. Proto má autorka můj obdiv, nejen za knihu, která je prima, ale i za to, že je přes všechny útrapy připravená a ochotná v této nelehké cestě pokračovat. Příhody se synem jsou také psané laskavým a úsměvným způsobem a dýchá z nich pohoda. Na případnou další knihu bych se určitě těšila. Byla super, četla jsem téměř jedním dechem a bavila mě.

02.09.2022 5 z 5