malvosino malvosino komentáře u knih

Pepánek nezdara Pepánek nezdara Franta Župan (p)

Pepánek je takové trochu zlobivější dítě vyrůstající v rodině menšího sedláka (mají služku Madlu a čeledína Jakuba). Má bratra Vojtíška, dva dědečky, malého a velkého a ve vesnici to žije, protože dětí je tam jako smetí.

Knihu považuji za dobrou, píše se v ní o světě dávno zašlém (jestli se nepletu tak epizodní událostí je bitva s Prusy u Hradce v r. 1867). Z knihy je cítit jakási autenticita, autor ten svět evidentně zažil z prvé ruky, což čtenáři to pomůže se do té doby přenést a zažít relativně idylický svět vesnice 19. století s ním.

29.06.2016 5 z 5

Dýmka strýce Bonifáce Dýmka strýce Bonifáce František Pilař

Ano, kultovní záležitost, geniální dílo, snové, plné orginálních postav. Hláškama z této knihy jsme doma po sobě metali. Nádherné, zemité ilustrace od Kamila Lhotáka.

"Rum!" zařičel pirát s namydlenou bradou. "Zlato a rum" zahulákal dav.

Kniha byla napsána v r. 1941, kontrapunkt k tehdejší beznaději.

28.06.2016 5 z 5

Napucánek Napucánek Josef Spilka

Také patřila k mým prvním knihám. Nejvíce si pamatuji na pohádku, ve které cikáni mlátili medvěda, dokud se nenaučil říct maďarsky Ano a pak ho přestrojili za uherského barona a kupovali zboží na dluh a pochybnosti kupce zaháněli tím, že "uherský baron" na otázku, zda dluh zaplatí vždy odvětil Igen.

17.01.2019 5 z 5

Blízká setkání se smrtí Blízká setkání se smrtí Petr Hubený

Výborné čtení, knihu jsem dal na dva zátahy, četlo se to samo, občas mi šel mráz po zádech. Autor ctí pravidla žánru, to knize určitě prospělo. Dobré postřehy Goriweus a rik.

06.02.2020 5 z 5

Zločin a trest v Pardubicích 16. - 18. století Zločin a trest v Pardubicích 16. - 18. století Jindřich Francek

Autorovo omezení se na relativně krátký časový úsek (16.-18. století), jen na jedno místo (Pardubice) a jen na jednu oblast lidského konání (zločinnost:-) ) mu umožnilo jít i do drobných detailů. A ty jsou důležité pro skutečné pochopení čehokoliv.

Ani tehdy nebylo možné mučit podezřelé, jak se vyšetřovateli zamanulo, ale musel se přidržovat pravidel nastavených útrpným právem (skoro bych řekl, že tady jsou počátky právního státu). A tím, jak začínala v tehdejších elitách vliv nabývat střízlivá racionalita, tak se postupně justice začala proměňovat až k dnešnímu stavu.

Tu a tam se vyskytují názory, že pokrok je iluze. Na základě čtení i této knihy: Pokrok existuje!

29.06.2016 5 z 5