M.H. Online M.H. komentáře u knih

Gnóze: Podstata a dějiny náboženského směru pozdní antiky Gnóze: Podstata a dějiny náboženského směru pozdní antiky Kurt Rudolph

V niektorých častiach (s. 59-200.) trochu ťažšie pochopiteľná, ale treba uznať, že gnostické systémy (aióny, archonti a podobne) boli aj dobovo známe svojou komplikovanosťou.

Inak dobre čitateľná a informačne obsažná kniha. Asi 15 strán autor venoval poslednému gnostickému spoločenstvu, ktoré pretrvalo až dodnes - mandejcom. Oplatí sa pri jej čítaní mať pri sebe Rukopisy z Nag Hammádí (4 diely, vydal Vyšehrad), autor ich často cituje.

Možno by stálo za to, keby ešte obsahovala aspoň zmienku o náboženstve jazídíja (jezídi), tam sa tiež gnostické prvky vyskytujú.

04.02.2016

Príručný lexikón biblických vied Príručný lexikón biblických vied Jozef Heriban

Pri (aj podrobnom) čítaní Biblie je toto neskutočne užitočná kniha.
Obsažné heslá, veľmi nápomocná systematická lektúra (napr. sú v nej ku každej knihe Biblie uvedené heslá, ktoré k ňou súvisia, podobne aj pre iné témy ako kumránci, gnóza atď.).

Obsahuje aj tabuľky prepisov z gréčtiny a hebrejčiny a množstvo jazykovedných, literárnokritických a hesiel z oblasti textovej kritiky.

Podrobne a podľa tém spracovaná bibliografia je veľmi prehľadná.

Jednoznačne odporúčam (čítal som a mám 3. vyd. z roku 1998).

03.02.2016

Slovník starokresťanskej literatúry Slovník starokresťanskej literatúry Heinrich Kraft

České vydanie z roku 2005 ponúka peknú bibliografiu k mnohým heslám, ktorá je skutočne nápomocná a predstavuje výrazný autorský vklad. Takže ak mať túto knihu, tak radšej české vydanie (pozn. mám obe).

01.02.2016

Encyklopedie Byzance Encyklopedie Byzance Vladimír Vavřínek

Po knihe Dějiny Byzance je konečne dostupná aj encyklopédia k tejto téme. Heslá dobre vystihujú väčšinu aspektov Byzantskej ríše. Niektoré sú krátke, ale napr. heslá k dejinám Byzancie a byzantskej literatúry ponúkajú rozsiahlejšie texty, rovnako aj byzantská filozofia. Na konci knihy je rozsiahla a dobre štruktúrovaná bibliografická sekcia (jednotlivé heslá zdroje uvedené nemajú).

Nie je to The Oxford Dictionary of Byzantium, ale stále je to kvalitná kniha.

29.01.2016 4 z 5

Dějiny Byzance Dějiny Byzance Růžena Dostálová

Základná kniha pre byzantské dejiny v našom prostredí. Pekné syntetické spracovanie nielen dejín, ale aj kultúry a vzťahov so Slovanmi. Obsahuje obsiahlu bibliografiu a voľne vložených 6 máp (nemajú ich však všetky výtlačky).

Pri čítaní sa oplatí mať po ruke knihu Encyklopedie Byzance (Praha: Libri, 2011), knihy sa vhodne dopĺňajú.

Rukopis bol hotový už v roku 1987, kvôli nejakým politickým problémom však vyšla až v roku 1992. Takže v niektorých veciach už nie je úplne aktuálna.

28.01.2016

Komu patří Bible? – Dějiny Písma v proměnách staletí Komu patří Bible? – Dějiny Písma v proměnách staletí Jaroslav Pelikan

Pekná kniha, ktorá čitateľsky veľmi prívetivým spôsobom oboznamuje s dejinami Biblie, jej prekladov a spôsobom recepcie textu od počiatkov po 20. storočie.

Spolu s knihou Ježíš v proměnách staletí zatiaľ jediné preklady od tohoto plodného autora slovenského pôvodu. Azda dôjde aj na jeho odborné diela, najmä The Christian Tradition: A History of the Development of Doctrine (5 dielov).

28.01.2016 4 z 5

Literární památky epochy velkomoravské 863-885 Literární památky epochy velkomoravské 863-885 Josef Vašica

Veľmi dobrá kombinácia štúdie o staroslovienskej literatúre Veľkej Moravy a samotných (okomentovaných) prekladov. Aj 50 rokov po prvom vydaní (azda okrem odbornej knihy Magnae Moraviae fontes historici I–V) azda najlepšia možnosť ako sa oboznámiť s pôvodnou veľkomoravskou literatúrou (čítal som prvé vydanie z roku 1966).

26.01.2016 5 z 5

Patrologie: úvod do studia starokřesťanské literatury Patrologie: úvod do studia starokřesťanské literatury Hubertus R. Drobner

Momentálne na tému patrológie asi najobsažnejsia kniha na cz/sk trhu. Obsažný, súvisle napísaný text, ktorý sa nedrží iba striktne chronologického rámca a veľmi dobrá bibliografia (aktualizovaná podľa anglického vydania z roku 2007, ktorú autorizoval Drobner) ku každej kapitole - pri preklade aktualizovaná o české preklady a zdroje. Preklad z 2. nemeckého vydania z roku 2004.

Pre záujemcov o učenie cirkevných otcov a všeobecne o dejiny raného a ranobyzantského kresťanstva je neopomenuteľná.

26.01.2016 5 z 5

České země od příchodu Slovanů po Velkou Moravu II. České země od příchodu Slovanů po Velkou Moravu II. Zdeněk Měřínský

Rozsiahla a obsažná syntéza na tému Veľkej Moravy. Pre tých, ktorí sa zaujímajú o toto obdobie našich dejín takmer povinnosť mať (alebo aspoň prečítať).

23.01.2016 5 z 5

Encyklopedický slovník křesťanského Východu Encyklopedický slovník křesťanského Východu Pavel Ambros

Pre kohokoľvek, kto sa zaujíma o kresťanský Východ je to nepostrádateľná kniha. Rozmanité heslá, takmer vždy s bibliografiou, ktorá vďaka P. Ambrosovi obsahuje (pokiaľ je to možné) aj literatúru v češtine a slovenčine.

Nie je bezchybný, no nepochybne je to skutočne hodnotná kniha.

23.01.2016 4 z 5