Dějiny Byzance

Dějiny Byzance https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123740/mid_dejiny-byzance-Rb2-123740.jpg 5 39 7

Souhrnná moderní práce podávající obraz dějinného vývoje byzantské říše. Pod vedením Bohumily Zástěrové napsal autorský kolektiv Alexander Avenarius, Růžena Dostálová, Vladimír Fiala, Věra Hrochová, Milan Loos, Oldřich Tůma, Vladimír Vavřínek, Bohumila Zástěrová.

Kuža007
29.06.2021 5 z 5

Skvělá kniha, která vznikla díky skvělé týmové práci našich byzantologů, či spíše odborníků na Římskou říši na východě. Je to skvělá monografie o historii a kultuře Byzantské říše od jejích počátků do jejího smutného konce.

Mourasek
30.10.2017 5 z 5

Hned brzy jsem zjistil, že ucelených knih o dějinách Byzance je u nás jako šafránu, ne-li nějaká. Po nějaké době jsem ji objevil u babičky a jsem naprosto spokojen, protože lepší úvod do tohoto tématu jsem číst nemohl :) Kniha má také spád, protože kulturní, umělecký a architektonický vývoj odsunuje separovaně do druhé části na konec.

Marbo
25.09.2016 5 z 5

Vyčerpávající ve všech ohledech. Už jen sehnat tuto bibli Byzantofilů dá práci. V kombinaci s odeónskou řadou Byzantských historických děl se jedná o neocenitelnou studnici vědomostí. přiložené mapky potěší

M.H.
28.01.2016

Základná kniha pre byzantské dejiny v našom prostredí. Pekné syntetické spracovanie nielen dejín, ale aj kultúry a vzťahov so Slovanmi. Obsahuje obsiahlu bibliografiu a voľne vložených 6 máp (nemajú ich však všetky výtlačky).

Pri čítaní sa oplatí mať po ruke knihu Encyklopedie Byzance (Praha: Libri, 2011), knihy sa vhodne dopĺňajú.

Rukopis bol hotový už v roku 1987, kvôli nejakým politickým problémom však vyšla až v roku 1992. Takže v niektorých veciach už nie je úplne aktuálna.

martin č.
26.01.2016 5 z 5

Solidní odborná práce několika vědeckých pracovníků, jejímž dlouhým čtením (není to snadná četba) jsem završil rok zájmu o středověkou nástupkyni Římské říše. Byzantský svět není u nás ani jinde tolik známý a cool jako řecko-římská antika (nejen pro laiky čtenáře ale i pro autory resp. potenciální studenty a následně odborníky), a tak je tato kniha vedle „Byzantské vzdělanosti“ pí Dostálové asi jediným naším odborným dílem o něm. O to je po mém soudu tato (dnes již 25 let stará) kniha cennější. Je také dobrým doplněním k překladům byzantských autorů které vyšly v Odeonu v 70tých-90tých letech (Zosimos, Prokopios, Theofylaktos, Psellos, Anna Komnena a Laonikos Chalkokondyles).
S překlepy má Pavel T. bohužel pravdu, přičítám to na vrub tomu, že si knihu kolektiv autorů asi připravoval sám a na celkovou korekci někým zvenčí už na začátku 90tých let asi nezbylo, což je škoda.

PavelT
21.01.2016 5 z 5

Dobrá kniha až na obrovské množství překlepů, často několik na stránce, někdy i několik v jednom slově.

Bacileus
19.07.2014 5 z 5

Skvělá a dokonalá kniha pro ty, které nezajímá jen historie rodu Přemyslovců a dění kolem bitvy u Kresčaku.

středověk Byzantská říše byzantská literatura

Autoři knihy