Lukas4077 Lukas4077 komentáře u knih

M*A*S*H aneb Jak to bylo dál M*A*S*H aneb Jak to bylo dál Richard Hooker

Začal bych tím, že jsem od mala velký fanoušek seriálu M*A*S*H 4077, byla to taková víkendová ranní klasika, dále jsem se na seriál díval znovu a znovu... Seriálové postavy mají výborné charaktery a asi každého fanouška zajímá pokračování - to jak se postavám daří zpět v civilních nemocnicích a obecně v jejich životech, proto jsem si knihu z bazaru pohotově koupil. Kniha má na obalu mou nejoblíbenější postavu Hawkeyho Pierce zrvárněného fotografií herce a zároveň částečného scénáristu Alana Aldu, ale při čtení je postava zmíněného Hawkeyho Pierce popsaná jako blonďáka, což bohužel vůbec s obalem nekoresponduje a po kratším pročítání recenzí a dalších zdrojů jsem zjistil, že kniha nenavazuje nikterak na seriál, což i dává smysl tím že seriál se dotočil v roce 1983 a kniha jako původní předloha je z roku 1968 z ní vyšel film v roce 1970, kde jsou opět některé postavy stejně pojmenované, ale charakterem jsou úplně jinde a i během čtení mi nepřišly konzistentní a některé dějové části mi vůbec neseděly a kniha se mi obecně nečetla dobře - na to jak je na první pohled malinká, tak styl písma a rukopis, možná i vinnou překladu nedělají knihu tak čtivou a musel jsem se trochu nutit se ke knize vracet ve víře že snad bude dále něco zajímavého, což z části i bylo pravdou, dílčí vypravování případů doktora Pierce a jeho parťáků bylo zajímavé, někdy až dojemné, ale mimo tyto části mi kniha moc nebavila, nyní se bojím zkusit další pokračování Mash v Londýně, V paříží a tak dále, nejdříve zkusím přečíst původní knihu, která je zpětně vydaná pod názvem M*A*S*H aneb jak to bylo doopravdy - od ní ale též neočekávám nic tak význačného jako je seriál M*A*S*H, kterému jeho originalitu a humor již nikdy nikdo nevezme a vždy se k němu budu rád vracet. Přečtení knihy nemohu s čistým svědomím doporučit, nejvíce mi naštvala ilustrace, která k postavě absolutně nesedí a nevím co skupina Ivo Železného měla za zájem, ale spokojený s tím nejsem a mrzí mi, že není žádné smysluplné navázání na seriál v modernější době, ale třeba se ho dočkáme v budoucnu.

Ještě je možné že toto hodnocení přepíšu po dočtení první knihy, zvlášť jsem rád na této stránce databázeknihy za možnost přeskakování dílů v sérii a tím je a chronologie jasně dohledatelná - stejně jako u filmovo seriálové databáze.

2*/5*

02.05.2024 2 z 5

Zpronevěra Zpronevěra Jindřich Husička

Ač autora sleduji již delší dobu na platformě YouTube a na knihu jsem se těšil, tak jsem po dočtení v rozpacích, jestli je kniha špatná, nebo takový průměr, nebo jsem jen měl větší očekávání.

Pan Husička se snažil zanést vtipné historky, které se mu asi v nějaké formě skutečně staly, nebo je zažil některý z jeho přátel. Tyto historky mi nepřijdou mi zapasované do děje příliš plynule a příběhu jako takovému nejde celkově moc věřit, že by se mohl reálně udát - neříkám že bych to zvládl lépe a snahu autora obdivuji, jen mi to nepřijde obsahově tak kvalitní.

K postavám si čtenář za mě nevytvoří žádný vztah, z některých sálá arogance, což je ale počítám záměr autora a vyjádření jeho názorů, které v knize korespondují s jeho videi (na které se nedívám kvůli názorům, ale obsahu a někdy sám vůbec nechápu postoje, pro které působí pro hodně lidí povýšeně, já to však dokážu odfiltrovat a neřešit...)

Finální zápletka není tak hluboká a opět je dost ohnutá vůči tomu co bych ještě snesl vzhledem k realitě. Nesedí mi postava Kamily, protože taková souhra náhod a sympatií dvou lidí je až do očí bijící a pohádková, ač opět asi šlo o záměr, tak stále platí že odcházím s nejistým dojmem nad celou knihou.

Autor asi chtěl napsat inspiraci ze seriálu sex ve městě, ale z pohledu dvou dobrých kamarádu, nepůsobí to na mě celkově příjemným dojmem a knihu nemohu příliš s čistým svědomím doporučit.

Předchozí knihy jsem od autora nečetl, do budoucna bych asi dal další šanci, ale byl bych rád kdyby se dokázal vzdálit trochu svým názorům a udělal případný příští příběh čtivější a zajímavější, pak bych nad koupí další knihy znovu uvažoval.

Pro zkoušené čtenáře je to rychle přečtené, není zde dělení do kapitol, ale jen velkých částí dle děje/ročního období, ke knize jsem se nevracel s nadšením, ale spíš jsem doufal že se dále objeví něco co mi příjemně překvapí, jak jsem již psal, tak odcházím s neutrálním pocitem a proto hodnotím 2/5 - na 3 hvězdičky podle mě kniha nemá a nezvažuji opakované přečtení, i tak jsem rád že jsem mohl autora podpořit lehce finančně, myslím že má ale hodně na čem pracovat i ve videích se mi nelíbí jeho styl hraní scének, které je vždy hrozně okaté a někdy spíše přehrává.

02.05.2024 2 z 5