lift8 lift8 komentáře u knih

Legie prokletých Legie prokletých Sven Hassel (p)

Celý život se zajímám o historii. Především o období druhé svět. války.
V knize Legie prokletých mi vadí věcné chyby.
Nejkřiklavější z nich - autor opakovaně v celé knize tvrdí, že lili do jejich tanků naftu. Ale tanky Panther, stejně jako všechny ostatní německé tanky jezdili na benzín.
Při popisu bitvy u Kurska píše o ukrajinských stepích. Ale Kursk je ve středním Rusku.
A tak bych mohl pokračovat.
Nevyčítám autorovi, že to, o čem píše sám neprožil (jinak by takové věci samozřejmě věděl). Ale že se při psaní knihy ani neobtěžoval si zjistit základní, všeobecně známá, fakta.

15.08.2021

... a bude hůř ... a bude hůř Jan Pelc

Zažil jsem. V roce 1989 mi bylo 23 let. Byl jsem "mánička".
Bylo by omylem myslet si, že všechny "máničky" žily úplně přesně stejným životním stylem jak je popsáno v knize. Bylo to různé v různých městěch a hlavně v různých partách. Nemusel to každý hrotit do takových extrémů jako jsou popsány v knize. I když je tam popsáno mnoho věcí které jsem zažil na vlastní kůži.
Hlavně ta všudypřítomná buzerace od Veřejné bezpečnosti. Dlouhé vlasy na ně působily jako rudý hadr na býka.
Ale jak říkám bylo to různé.
Byly "máničky" které opravdu aktivně bojovali proti řežimu, byli i takové jako jsou popsány v knížce.
A byli i takoví (jak to nazvat?) třeba "slušňáci", pro které dlouhé vlasy byly jen vyjádřením toho že poslouchají tvrdý rock a tím to skončilo - jinak žili běžným životem jako většina populace.

20.05.2014

Pozor! Partyzáni! Pozor! Partyzáni! Luboš Klech