kristyna7708 kristyna7708 komentáře u knih

Shannarův meč Shannarův meč Terry Brooks

Asi se v něčem shodnu s názory ostatních. Příběh sám o sobě je celkem dobrý, akorát začátkem to byla celkem nuda až jsem knihu odložila a vrátila se k ní po delší době, že jí prostě musím dočíst. Potom už se příběh docela rozjel a bavilo mě to. Místy mi některé scény, místa a situace přijdou dost podobné pánu prstenů, ale může to být jen tím, že Tolkien nastavil laťku a většina autorů se pak snažila napodobit jeho příběh. (Jen pro jistotu Pán prstenů 1994 a tato kniha 1997).
Vzhledem k tomu, že příběh je celkem dobrý a autor očividně uznávaný, je mi až líto kolik chyb je ve vydání knihy nakladatelstvím Omega (2017) a kterou jsem koupila tak před půl rokem v knihy Dobrovský.
První co mě odvádělo od příběhu a rušilo tak, že jsem měla chuť zahodit knihu a už jí neotevřít je chybějící skloňování názvů a i jiných slov. Vypadá to skoro jako kdyby překladatel zadával různé názvy do Google Translate a následně jen zkopíroval do textu, aniž by se obtěžoval se skloňováním.
Druhá věc je neexistující dělení děje a měnících se scén. V klidu si čtete a tak nějak uprostřed stránky dočtete větu, kde jste s elfy na pláni, kteří hledají svého krále a na dalším řádku jste ve městě kde se připravují na válku. Možná to nezní tak hrozně, ale když je člověk začtený a najednou je o tři věty později úplně v jiném ději, je to celkem zmatečné a kazí to atmosféru příběhu. Stačilo by dát v těchto změnách děje třeba jen odstavec a nebo používat:
ahduahfuad

....

ahfisflkahlfg
Tak to bude asi tak nějak všechno.

04.03.2021